Пређи на главни садржај

Uzroci neprestanog umora


Ako i posle dovoljno sati sna već danima ustajete umorni, kao da uopšte niste spavali, vreme je da se zapitate šta je razlog tome


 Umor može biti i posledica nepravilnog rada štitne žlezde



Ako i posle dovoljno sati sna već danima ustajete umorni, kao da uopšte niste spavali, vreme je da se zapitate šta je razlog tome.
Možda vam alergije (na hranu, prašinu...) ometaju san. Naime, kada vas napadnu alergeni počinjete da kijate, oteženo dišete, a krajnji rezultat su nemiran, isprekidan san i umor. Utvrdite na šta ste alergični i pijte odgovarajuće lekove.
Budući da kafa ubrzava rad srca i podiže krvni pritisak, i kofein može da bude razlog lošeg sna i umora. Predveče nemojte jesti crnu čokoladu i piti kafu, jer jedna šoljica sadrži 137 mg kofeina.
Možda ste anemični? Proverite krvnu sliku i ako se ispostavi da nemate dovoljno crvenih krvnih zrnaca, znaćete zašto često osećate da nemate dovoljno energije. U ishranu uvedite što više namirnica bogatih gvožđem.
Umor može da bude i posledica nepravilnog rada štitne žlezde. Zbog hipotireoze metabolizam, rad srca, creva i puls su usporeni, stalno vam je hladno, često vam se spava i u toku dana...
Ukoliko imate loše držanje tela, ne dozvoljavate krvi da normalno cirkuliše i tako opterećujete pluća i srce. Stoga, zabacite ramena, podignite bradu i isprsite se! Umor nastaje i zbog nepravilnog sedenja. Jačajte mišiće leđa i ramena, i uvek vodite računa u kakvom položaju sedite.
I, vežbajte! Iako ne zvuči logično, istinito je da ukoliko se više krećete, to ste manje umorni. Naučno je dokazano da se osobe koje imaju lošu kondiciju brže umaraju. Čak će vam i šetnja od 15 minuta vratiti energiju.
A možda vaš organizam tako reaguje na obavljanje nekoliko poslova istovremeno? Naime, kada radite više stvari odjednom, telo troši mnogo glukoze. Ljudi tada uglavnom unose šećer u organizam, što samo trenutno poboljšava stanje. Ali, na duže staze, to prouzrokuje umor i pospanost. Pravite kraće pauze da bi organizam imao vremena da se oporavi.
Najzad, uzrok umora može da bude i kolotečina, odnosno monoton dan. Klinički psiholog Džudit Sils ističe da postoji jaka veza između naših emocija i toga kako se fizički osećamo. Promena rutine može da bude od velike pomoći. "Vraćajte se s posla drugim putem, probajte novu hranu... Kada isprobavate nove informacije i iskustva vaš organizam se budi. To je hrana za um", kaže Silsova.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.