Пређи на главни садржај

Pogrešne informacije o štetnosti jaja


Prema najnovijim podacima, nivo holesterola u jajima nije onakav kako je objavljeno pre desetak godina. Naime, nivo holesterola je niži za 14% u odnosu na stare podatke, a istovremeno, analize su potvrdile da je nivo vitamina D u njima veći za neverovatnih 60%. 

Pogrešne informacije o štetnosti jaja

Iz toga nije teško zaključiti koliku je štetu javnom zdravlju donela nepotrebna paranoja zbog veze holesterola i konzumiranja jaja koja je na delu više od dvadeset godina. I sami lekari su ograničavali potrošnju jaja na svega 2 komada nedeljno, a mnogi su jaja potpuno isključili iz ishrane. 

Pogrešne informacije o štetnosti jajaJaja su su bila na stubu srama više od 20 godina, kao namirnica opasna po zdravlje, kao namirnica koja izaziva visok krvni pritisak itd. Ljudi su u to verovali jer su takvu tezu širili mediji, a podupirali lekari. 
 No, podaci na osnovu kojih se zaključivalo bili su pogrešni jer tadašnja analitika nije bila dovoljno precizna. Uzalud je ljudima objašnjavano da je holesterol normalna supstanca koju proizvodi jetra, ali postaje opasan po zdravlje tek kad u organizmu oksidira. 
Holesterol oksidiraju slobodni radikali nastali usled pušenja, uzimanja lekova i drugih toksičnih supstanci koje u telo dospevaju putem hrane, vode i vazduha. 
Jaja su dragocena namirnica dostupna čoveku tokom cele godine. Ona mogu biti glavni izvor dragocenih proteina. Osim toga, jaja se troše u bezbrojnim slatkim i slanim jelima, sosevima i salatama. Nezamenjiva su namirnica, kako po nutritivnoj vrednosti tako i po kulinarskoj upotrebljivosti. 
Jedno jaje sadrži 5,5 g biološki vrednih proteina što čini oko 11% ukupnih dnevnih potreba. Sadrži svega 68 kcal što je malo u odnosu na druge namirnice pa ne treba da čudi činjenica da se mogu jesti kuvana jaja i mršaviti. Naime, proteini iz jaja sadrže sve esencijalne aminokiseline u optimalnoj srazmeri. Posebno se odlikuju visokim sadržajem triptofana koga nema u drugim namirnicama u tolikoj količini. 
 Zatim, jaje je bogato retkim mineralima, kao što su selen i jod, ali i dragocenim zaštitnim faktorima kao što su lutein i zeaksantin. Pored toga, jaja su vredan izvor vitamina B12. Stoga, onaj stari reklamni slogan "svako jutro jedno jaje" i nije promašen, već naprotiv, zdrava preporuka koju bi trebalo poslušati.

Pogrešne informacije o štetnosti jaja

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.