Пређи на главни садржај

Dijeta kod oboljenja žučne kese


Uputstvo:

1. Neophodno je da se pridržavate uputstva za ishranu.
2. Osnovu dijete sačinjavaju namirnice sa malo nesvarljivih materija.
3. Naročito treba izbegavati jela koja nadimaju.
4. Koristite namirnice bogate ugljenih hidratima i proteinima, a siromašne masnoćama.
5. Sva jela treba sveže pripremati.
6. Način pripreme namirnica je kuvano,bareno i dinstano.
7. Treba česće uzimati manje obroke.



 Preuzeto sa sajta zcstudenica.org

Vrsta hrane
DopuštenoNije dozvoljeno
Hleb i testenine
Beli hleb, dvopek, piškote, keks, testenine, rezanci, jela od brašna, krompir, pirinač.
Sve vrste svežeg i vrućeg hleba, sveže testo, lisnato testo.
Meso i proizvodi od mesa
Piletina bez kožice, mlada teletina, posna šunka, posne vrste ribe: bakalar, pastrmka.
Svinjetina, sve vrste iznutrica, dimljena i salamurena mesa. Mesne prerađevine, masne vrste riba (tunjevina, šaran, jegulje, sardina, sardele), riblje konzerve.
Mleko i mlečni proizvodiMleko samo u malim količinama, kiselo mleko, jogurt, surutka.Pavlaka, jogurt sa većim procentom masti.
Jaja
Najbolje samo kuvana u pudinzima, kaši ili u
supama – jednom nedeljno.
Tvrdo kuvana jaja, jaja na oko,jaja u majonezu.
Povrće
Šargarepa, zelje, špargle, spanać, zelena salata, rotkvice, celer, mladi pasulj, svo mlado povrće pasirano. Baren ili kuvan krompir, pire -krompir, i krompir pripremljen sa maslacom.
Kelj, kupus, karfiol, keleraba, crni luk, zelena paprika, kiseo kupus, suvi mahunasti plodovi, krastavac, feferone, ... pečen krompir, pomfrit, čips i salate od krompira.
VoćeSve vrste kuvanog voća bez kore, kompoti, voćne salate, voćni sokovi.Dunje, lubenice, dinje i kruške.
MasnoćeMaslac, ulje (biljno).Teško rastvorljive masti (svinjska mast, guščija mast, mast od pečenja, majonez).
Slatkiši
Razne vrste pudinga, koh od pirinča, kolači sa biskvitom, medenjaci, keks, ovsene pahuljice, palačinke (bez jaja).
Kolači sa mnogo masnoće i kremovima, čokolade, punjene bombone, sladoled, kremovi sa sladoledom, kolači sa orasima, lešnicima, bademima.
NapiciVoćni sokovi, bela kafa, blag čaj, blaga crna kafa.Ruski čaj, alkohol, kokteli sa alkoholom, mineralna i gazirana pića.
ZačiniSvi domaći začini, peršun, kim, mladi luk, cimet, vanila.Jaki začini: biber, paprika, beli luk, senf.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Šta popiti kada nas nešto boli?

Kad god nas nešto zaboli, mašimo se za lekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta. Uprkos tome što je do njih lako doći, to ne znači da ove nesteroidne antiinflamatorne lekove treba da koristite bez prethodne konsultacije s lekarom jer, kako kaže dr Aleksandar Stefoski, ne deluju svi na istu grupu organa. Uz to neki imaju manje, a neki više neželjenih dejstava. Za početak, evo osnovnih informacija o najčešće korišćenima. Brufen Generičko ime ibuprofen deluje protiv zapaljenja, povišene telesne temperature i bolova (analgoantipiretik), po mehanizmu sličnom dejstvu aspirina. To je nesteroidni antireumatik dobre podnošljivosti, koji se često preporučuje kao prvi izbor u terapiji reumatskih, akutnih infektivnih i drugih bolova. Doziranje je individualno, a prosečne dnevne doze za odrasle su 1.200 do 1.600 miligrama podeljeno u tri-četiri pojedinačne doze; kod dece je prosečna dnevna doza 20 miligrama po kilogramu telesne težine, a kod dece ispod 30 kilograma maksimalna dnevna doza

Ovas - ruski eliksir zdravlja

Za jedne - stočna hrana, za druge - hrana bogova. Drevni Grci i Skandinavci su imali potpuno različita mišljenja o zobi. Ova skromna žitarica je bila pravi spas od gladi za mnoge narode, ali u nekom periodu ljudi su je zaboravili. U naše vreme naučnici su otkrili izuzetna isceljujuća svojstva zobi, koja leči mnoge bolesti i pomaže pušačima da ostave cigarete. Zahvaljujući doktoru Vladimiru Izotovu, o „ruskom ovsenom eliksiru“ je saznao ceo svet. Po starim receptima Trideset tri medicinska preparata dnevno, konsultacije najboljih stručnjaka, najsavremenije metode terapije - i nikakvog progresa u lečenju. Sovjetski lekar Vladimir Izotov, koji je preboleo krpeljni encefalitis, nalazio se u teškom zdravstvenom stanju. Usled opasne virusne infekcije dobio je mnogobrojne komplikacije: bolest bubrega, išemiju, srčanu aritmiju, hipertenziju, pogoršanje sluha... Iako je Izotov bio doktor, nije uspeo da izleči sebe uz pomoć najnovijih preparata. Mnogobrojni lekovi, koje je uzimao po