Пређи на главни садржај

Zašto imunitet slabi?




Zašto se neki razbole, vrlo često, dok drugi ignorišu bolest! Zašto je to tako?! Šta se tačno dešava? U pitanju je različitost imuniteta. Kod nekih je imunitet stabilan i čvrst, a kod drugih je sasvim suprotno.
Šta je tačno imunitet? Imunitet je složen sistem koji štiti naš organizam od štetnih bakterija, virusa, i mnoštvo raznih bolesti.


                                                     




Vrste imuniteta


Kako postoje puno vrsta bakterija i virusa tako postoje puno vrsta bolesti, pa je tako i podvrsta imuniteta previše. Aktivna i pasivna, sterilna i ne sterilna, prirodna i veštačka.
Ako se sve pojednostavi onda razlikujemo dva koncepta: specifičan i ne specifičan imunitet.
Ne specifičan imunitet je takozvani urođeni ili nasledni gen koji smo nasledili od naših roditelja,predaka.
Specifičan  se akumulira od rođenja, tokom života, nakon odležane bolesti ili uvođenja u telo nekog seruma ili pak vakcina.

Ako je dobar imunitet, ono na vreme reaguje ako bude napadnut, telo se bori kako unutar  tako i van tela. To onda znači da je osoba potpuno zdrava. Dešava se da imunitet tokom  vremena i tokom našeg starenja slabi i dešava se da ne može da izađe na kraj sa njenim zadacima  kontrole i uništavanja štetnih virusa, patoloških izmenjenih ćelija. Zato u telu počinju da se akumuliraju promene koje dovode do starenja i hroničnih bolesti.


Zašto imunitet slabi


Imuni sistem je složen mehanizam koji reaguje na sve promene u spoljnom svetu i unutar tela. Jedan od najvećih  neprijatelja imunog sistema je stres i treba ga se kloniti. Nažalost u potpunosti izbeći stres je nemoguće. Ali je jako neophodno učiniti nešto što bi smanjilo uticaj na organizam. Postoje dosta biljnih preparata, među kojima su poznate valerijana i matičnjak, najčešće u obliku čaja i kapi koje sa sigurnošću mogu da učine da se osećate mirnijim i staloženijim u nošenju sa Vašim brigama i osećanjima.


Takođe nepovoljno na naš imuni sistem utiče negativno ekološko okruženje što na poslu što u prirodi, virusne infekcije sa nepoznatim mikrobima, loša ishrana, neaktivnost, pušenje i nedostatak vitamina i minerala u našem organizmu.
Takođe imunitet može biti oslabljen i usled dugog uzimanja antibiotika. Antibiotici ne samo da uništavaju zle viruse takođe uništavaju i dobre viruse u našem telu usled dugotrajnog korišćenja.  To dovodi do prekida sinteze proteina u  ćelijama jetre , gde u nekim slučajevima usled prekomernog korišćenja dovodi i do razvijanja ćelija raka.

Simptomi sniženog imuniteta


Brzo se umarate, spavanje Vam ne daje dovoljno energije, slabi ste,pospani, patite od nesanice. Česta pojava herpesa na usnama je pokazatelj da vam je imunitet opao. Sve više i više se osećate bolesnim, slabim.
Ako su ovo pokazatelji koji Vas prate, onda je vreme da se ozbiljno pozabavite sa svojim imunitetom. Ako  Vam ne pomažu poznate metode lečenja onda je situacija jako ozbiljna i vreme da se obratite lekaru – imonologu.






Prevedeno sa gradusnik.ru

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Šta popiti kada nas nešto boli?

Kad god nas nešto zaboli, mašimo se za lekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta. Uprkos tome što je do njih lako doći, to ne znači da ove nesteroidne antiinflamatorne lekove treba da koristite bez prethodne konsultacije s lekarom jer, kako kaže dr Aleksandar Stefoski, ne deluju svi na istu grupu organa. Uz to neki imaju manje, a neki više neželjenih dejstava. Za početak, evo osnovnih informacija o najčešće korišćenima. Brufen Generičko ime ibuprofen deluje protiv zapaljenja, povišene telesne temperature i bolova (analgoantipiretik), po mehanizmu sličnom dejstvu aspirina. To je nesteroidni antireumatik dobre podnošljivosti, koji se često preporučuje kao prvi izbor u terapiji reumatskih, akutnih infektivnih i drugih bolova. Doziranje je individualno, a prosečne dnevne doze za odrasle su 1.200 do 1.600 miligrama podeljeno u tri-četiri pojedinačne doze; kod dece je prosečna dnevna doza 20 miligrama po kilogramu telesne težine, a kod dece ispod 30 kilograma maksimalna dnevna doza

Ovas - ruski eliksir zdravlja

Za jedne - stočna hrana, za druge - hrana bogova. Drevni Grci i Skandinavci su imali potpuno različita mišljenja o zobi. Ova skromna žitarica je bila pravi spas od gladi za mnoge narode, ali u nekom periodu ljudi su je zaboravili. U naše vreme naučnici su otkrili izuzetna isceljujuća svojstva zobi, koja leči mnoge bolesti i pomaže pušačima da ostave cigarete. Zahvaljujući doktoru Vladimiru Izotovu, o „ruskom ovsenom eliksiru“ je saznao ceo svet. Po starim receptima Trideset tri medicinska preparata dnevno, konsultacije najboljih stručnjaka, najsavremenije metode terapije - i nikakvog progresa u lečenju. Sovjetski lekar Vladimir Izotov, koji je preboleo krpeljni encefalitis, nalazio se u teškom zdravstvenom stanju. Usled opasne virusne infekcije dobio je mnogobrojne komplikacije: bolest bubrega, išemiju, srčanu aritmiju, hipertenziju, pogoršanje sluha... Iako je Izotov bio doktor, nije uspeo da izleči sebe uz pomoć najnovijih preparata. Mnogobrojni lekovi, koje je uzimao po