Пређи на главни садржај

Slepe žene otkrivaju rak dojke



Mari-Luiz Fol oslepela je sa 52 godine zbog posledica glaukoma. Od 2008. ona sarađuje sa ordinacijom Franka Hofmana. Njen zadatak je da pregleda pacijentkinje, opipavajući im grudi.
Doktor Hofman pokrenuo je projekat pod nazviom „Ruke koje otkrivaju“ (Discovering Hands). Obuka je trajala devet meseci i obuhvatala učenje o anatomiji ženske dojke, terapiji i dijagnostici.

U Direnu smo prvo učili teoriju, anatomiju ženske dojke, terapiju, dijagnostiku i komunikaciju sa pacijentkinjama. Opipavanje grudi učili smo na specijalnim tepisima na kojima smo vježbali. Opipavanje smo međutim vježbali i na nama“, objašnjava Mari Luiz-Fol.

Slepe žene koje opipavaju dojke pacijentkinja to rade isto tako dobro kao i ginekolozi
Slepe žene koje opipavaju dojke pacijentkinja to rade isto tako dobro kao i ginekolozi
Uz pomoć specijalnih traka dojka se prilikom pregleda deli na četiri zone. Tako slepa žena koja opipava grudi tačno može da lokalizuje promene na dojci i da to prenese lekaru. Za razliku od ginekologa koji obično za pregled pacijentkinje ima samo nekoliko minuta, slepe žene koje vrše preglede za to izdvajaju između 30 i 60 minuta.

Mari-Luiz Fol to vreme koristi i da ženama ublaži strah od pregleda: „Pre nego što počnem sa pregledom, ženama postavljam neka pitanja. Tako saznam da li je u njihovim porodicama bilo slučajeva raka dojke. Njihov strah je razumljiv, ali ja pokušavam da u prostoriji stvorim ugodnu i umirujuću atmosferu, kako se žene ne bi plašile.“




Pozitivni rezultati

Takav metod pregleda mnogi lekari ocenjuju kao pozitivan. U međuvremenu je o njihovom radu obavljeno i ispitivanje. „Činjenica je da je u okviru ispitivanja jasno moglo da se dokaže da su slepe žene koje opipavaju dojke pacijentkinja to radile isto tako dobro kao i ginekolozi. Te žene su u vreme ispitivanja tek počele da rade. Istovremeno, u mnogim slučajevima one su došle do nalaza koji bi lekarima promakli“, kaže doktor Hofman.
Bilo je slučajeva da su slepe žene otkrivale milimetarske promene na dojci pacijentkinje. Ovakva metoda medicinske pretrage posebno je važna za mlade žene. One u Nemačkoj ne mogu besplatno da urade mamografiju. To je, jednom u dve godine, moguće tek od 50-te godine života. Činjenica je, međutim, da sve više mlađih žena oboleva od raka dojke, tako da je njega možda moguće i ranije otkriti ukoliko se primeni metoda pregleda koju vrše slepe žene.

Ta metoda, prema rečima lekara Franka Hofmana, veoma dobro se može primeniti u zemljama u razvoju. „Ubeđen sam da bi upravo u zemljama u razvoju ta metoda bila idealna za sprovođenje preventivnog pregleda jer te zemlje ni izdaleka nisu opremljene medicinskim uređajima kao zemlje u Evropi“, kaže Hofman.

On trenutno manje radi u svojoj ordinaciji i veću pažnju posvećuje razvoju organizacije „Ruke koje otkrivaju“. Za slepe žene mogle bi da se otvore i nove perpektive, a mogla bi da se razvije i cela jedna nova poslovna grana.



Autorke: Kristina Bajert / Belma Fazlagić-Šestić
Odgovorni urednik: Ivan Đerković
Izvor vesti: dw.de

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Šta popiti kada nas nešto boli?

Kad god nas nešto zaboli, mašimo se za lekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta. Uprkos tome što je do njih lako doći, to ne znači da ove nesteroidne antiinflamatorne lekove treba da koristite bez prethodne konsultacije s lekarom jer, kako kaže dr Aleksandar Stefoski, ne deluju svi na istu grupu organa. Uz to neki imaju manje, a neki više neželjenih dejstava. Za početak, evo osnovnih informacija o najčešće korišćenima. Brufen Generičko ime ibuprofen deluje protiv zapaljenja, povišene telesne temperature i bolova (analgoantipiretik), po mehanizmu sličnom dejstvu aspirina. To je nesteroidni antireumatik dobre podnošljivosti, koji se često preporučuje kao prvi izbor u terapiji reumatskih, akutnih infektivnih i drugih bolova. Doziranje je individualno, a prosečne dnevne doze za odrasle su 1.200 do 1.600 miligrama podeljeno u tri-četiri pojedinačne doze; kod dece je prosečna dnevna doza 20 miligrama po kilogramu telesne težine, a kod dece ispod 30 kilograma maksimalna dnevna doza

Ovas - ruski eliksir zdravlja

Za jedne - stočna hrana, za druge - hrana bogova. Drevni Grci i Skandinavci su imali potpuno različita mišljenja o zobi. Ova skromna žitarica je bila pravi spas od gladi za mnoge narode, ali u nekom periodu ljudi su je zaboravili. U naše vreme naučnici su otkrili izuzetna isceljujuća svojstva zobi, koja leči mnoge bolesti i pomaže pušačima da ostave cigarete. Zahvaljujući doktoru Vladimiru Izotovu, o „ruskom ovsenom eliksiru“ je saznao ceo svet. Po starim receptima Trideset tri medicinska preparata dnevno, konsultacije najboljih stručnjaka, najsavremenije metode terapije - i nikakvog progresa u lečenju. Sovjetski lekar Vladimir Izotov, koji je preboleo krpeljni encefalitis, nalazio se u teškom zdravstvenom stanju. Usled opasne virusne infekcije dobio je mnogobrojne komplikacije: bolest bubrega, išemiju, srčanu aritmiju, hipertenziju, pogoršanje sluha... Iako je Izotov bio doktor, nije uspeo da izleči sebe uz pomoć najnovijih preparata. Mnogobrojni lekovi, koje je uzimao po