Пређи на главни садржај

Kako čitati hranljive vrednosti?



Deklaracije na namirnicama su odlične za poređenje hranljivih vrednosti, a dijabetičarima olakšavaju poseban režim ishrane.
Na ovim etiketama možete videti bitne informacije i sastav većine namirnica, uključujući i hleb, žitarice, konzerviranu i zamrznutu hranu, grickalice, slatkiše i pića. Ali na šta bi potrošači posebno trebalo da obrate pažnju? I kakvu hranu bi dijabetičari trebalo da biraju da bi učinili sebi život lakšim? 

1. Šta prvo pogledati? 

„Najvažnija informacija za osobe sa dijabetesom jeste količina ugljenih hidrata i preporučen dnevni unos“ tvrdi nutricionista Džoan Larsen. „Ishrana za dijabetičare ima posebna pravila o preporučenoj količini ugljenih hidrata da bi nivo šećera u krvi ostao u granicama normale.“ 

Zbog toga što je količina ugljenih hidrata važna u borbi sa dijabetesom, preporučuje se da se obrati pažnja na ukupnu količinu (u gramima) ugljenih hidrata. Ukupna količina ugljenih hidrata ispisana na etiketama uključuje i šećer, složene ugljene hidrate i vlakna. Ukoliko ne pogledate celokupnu količinu ugljenih hidtrata možete kupiti neadekvatnu namirnicu. 

„Za ljude sa dijabetesom, ugljeni hidrati treba da budu ograničeni na 30 do 60 grama po obroku i 15 do 30 grama za užinu,“ kaže Larsenova. „Treba uneti onoliku količinu kolika treba nekoj osobi da bi se održao normalan nivo šećera u krvi. Broj ugljenih hidrata takođe treba da bude usklađen sa insulinom koji primaju osobe sa dijabetesom tipa 1.“ 

Takođe, imajte na umu da „bez šećera“ ne znači i „bez ugljenih hidrata“. A hrana bez dodatnog šećera i dalje može biti bogata ugljenim hidratima. Ovo uvek proverite na pakovanju. 

2. Izbrojite kalorije 

Kalorije su takođe nabrojane na etiketi. Kalorije ukazuju na količinu energije koju hrana obezbeđuje vašem organizmu. Brojanje kalorija je korisno da biste pratili njihov ukupni unos i na taj način prilagodili količinu shodno potrebama vašeg organizma. Ukoliko dnevno se unosi velika količina kalorija može dođi do gomilanja kilograma i gojaznosti. Vaš nutricionista ili lekar mogu da vam pomognu da odredite dnevni unos kalorija.
3. Masnoće 

Postoje nekoliko tipova masnoća koje mogu da se nađu na deklaraciji: ukupna količina, zasićene masti, trans-masti i holesterol. Preporučuje se da se ove materije unose u umerenoj količini. Iako su neophodan deo uravnotežene ishrane, većina nas ih uvek unese u dovoljnoj količini. 

„Izbegavajte hranu koja sadrži više od 10 % zasićenih masti ili više od o grama trans-masti da biste smanjili rizik od srčanih bolesti,“ preporučuje doktorka Larson. 

Američka asocijacija dijabetičara tvrdi da hrana bez masnoća može da sadrži veću količinu ugljenih hidrata i skoro istu količinu kalorija kao hrana sa masnoćama. Drugim rečima, hrana bez masnoća nije uvek najbolji izbor i zato pažljivo proučite deklaracije. 

4. Natrijum 

Natrijum, ili so, je veoma važna hranljiva materija, ali mnogi unose više soli od dnevnih potreba. Natrijum ne utiče na nivo glukoze u krvi, ali prosečna odrasla osoba bi trebalo da uzima manje od 2400 miligrama natrijuma dnevno. 

5. Vlakna 

Vlakna su neophodan element zdrave ishrane. 

„Birajte cela zrna žitarica da biste obezbedili više vlakana jer ona snižavaju nivo glukoze u krvi,“ kaže Loren. „Birajte namirnice koje imaju najmanje 2 gr vlakana po porciji da biste uneli oko 25 gr svakog dana.“ 

Sve u svemu, deklaracije na namirnicama su korisne u održavanju zdrave ishrane, ali ove informacije vam ne govore uvek sve. 

„Meso, piletina, riba, sveže voće i povrće obično nemaju ispisane hranljive vrednosti.“ 

„Uzimajte manje masno meso i raznovrsno voće i povrće. Pročitajte sastav i hranljive vrednosti i birajte namirnice koje sadrže što više prirodnih sastojaka.“

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.