Пређи на главни садржај

Besplatni lek za sve




Prema izveštajima Američkog ministarstva zdravlja, redovna fizička aktivnost (kao što je npr. redovna šetnja) povezana je statistički sa manjom smrtnošću, i kod mlađih i kod starijih. Jednostavnije rečeno, oni koji redovno šetaju žive u proseku duže.
Da li ste čuli za lek koji:
- Smanjuje rizik od koronarnih srčanih oboljenja i moždanog udara
- Snižava krvni pritisak
- Snižava visok nivo holesterola u krvi i poboljšava odnos masnoća u krvi
- Smanjuje količinu masnoća u telu
- Poboljšava mentalno stanje
- Povećava gustinu kostiju, pomaže u sprečavanju osteoporoze
- Smanjuje rizik od raka debelog creva
- Smanjuje rizik od dijabetesa nezavisnog od insulina
- Pomaže u održavanju optimalne telesne težine
- Pomaže u slučajevima osteoartritisa
- Poboljšava elastičnost i koordinaciju, pa smanjuje rizik od padova…
a pri tom je izuzetno prijatan i potpuno neškodljiv…?
Verovali ili ne, to je obična šetnja – tako tvrde ugledne institucije, Američko ministarstvo zdravlja i Britansko udruženje za srce.
Bilo da želite da poboljšate opšte zdravstveno stanje, ili da ostanete u formi, ili da smršate, ili možda da se oporavite posle neke bolesti, šetnja će vam značajno pomoći u tome. Ona ne košta ništa i može da se uklopi u bilo kakav dnevni raspored.

Posebno dobra za srceIpak, šetnja posebno povoljno utiče na zdravlje kardiovaskularnog sistema. U poređenju sa fizički neaktivnim ljudima, oni koji su fizički aktivni dvostruko su manje izloženi riziku od kardiovaskularnih oboljenja. Nekretanje je isto tako veliki faktor rizika za obolevanje od srčanih oboljenja kao i pušenje, visok krvni pritisak ili visok nivo holesterola u krvi.
Ako vas mrzi da šetate sami, možete da se dogovorite sa prijateljima, ili članovima porodice, ili da u šetnju povedete kućnog ljubimca. 
Naravno, suvišno je i reći da je šetnja nekim lepim predelom pravo uživanje i osveženje i za telo i za dušu…
Ne zaboravite...
Za održavanje dobrog opšteg zdravstvenog stanja, stručnjaci Američkog i Britanskog ministarstva zdravlja preporučuju pola sata energične šetnje ako je moguće svakodnevno. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.