Пређи на главни садржај

Mleko – možemo li bez njega?




Makrobiotičari ne preporučuju upotrebu mleka, poznato je. A izgleda da se i lekari u poslednje vreme slažu sa njima, jer je sve više članaka u ozbiljnim naučnim časopisima koji tvrde da mlečni proizvodi, uključujući mleko, sir i drugo, povećavaju rizik od srčanih oboljenja, ubice broj 1 u razvijenim zemljama.
 

U jednom proučavanju objavljenom u časopisu International Journal of Cardiology, istraživači su proučili 7 zemalja koje imaju visoku stopu konzumacije mlečnih proizvoda i otkrili da je smrtnost od srčanih oboljenja u njima rasla onako kako je rasla potrošnja mleka.
“Brojne analize potvrdile su važnost mleka… kao faktora koji određuje varijaciju stope smrtnosti od srčanih oboljenja. Konzumacija mleka povezana je sa artetiosklerozom”, utvrdili su istraživači. “Nedavne epidemiološke studije potvrdile su blisku povezanost između količine konzumiranog mleka i arteriosklerotskih oboljenja srca”.
Jedna druga grupa istraživača, koja je proučavala povezanost mlečnih proizvoda sa srčanim oboljenjima u 32 zemlje, utvrdila je da zapravo šećeri, odnosno ugljeni hidrati iz mleka, imaju najveću ulogu u razvoju srčanih oboljenja kod muškaraca starijih od 35 godina, dok nemasno (obrano mleko) igra najveću ulogu u razvoju srčanih oboljenja kod ljudi preko 45 godina. 
Mleko i Parkinsonova bolest

U uglednom časopisu American Journal of Epidemiology, objavljeno je istraživanje koje pokazuje da konzumacija mleka povećava šanse da neko oboli od Parkinsonove bolesti.
Ovo nije sve. Prema Američkoj akademiji za alergije, astmu i imunologiju, kravlje mleko je glavni uzročnik alergija na hranu kod dece. Dr Frenk Oski, bivši dekan odseka za pedijatriju Univerziteta Džon Hopkins, izjavio je da postoje dokazi da gotovo 50 % dece u SAD imaju neku vrstu alergijske reakcije na mleko.
Dr Kaldvel Eselstajn, lekar jedne od najuglednijih klinika na svetu, Klivlend klinike, sve srčane bolesnike koje leči stavlja na vegansku dijetu. On je napisao inovativni rad, objavljen u American Journal of Cardiology, u kome namirnice životinjskog porekla označava kao glavni uzročnik srčanih oboljenja.
Proizvodnja sluzi

Po tvrdnjama poznate američke lekarke, dr Kristine Notrap, „mleko proizvodi ogromnu količinu sluzi i opterećuje organe za disanje, varenje i imuni sistem“: Dr Nortrap takođe kaže da, po njenim zapažanjima, pacijenti koji isključe mlečne proizvode iz ishrane na duže vreme i hrane se uravnoteženo, manje pate od prehlada i infekcija sinusa. Dr Viljem Elis, koji je decenijama proučavao uticaj melka na telo, kaže da mleko „naprosto nije dobro za ljude“. Po njemu, velika količina sluzi čiju proizvodnju u telu izaziva mleko stvara određenu vrstu prekrivača na unutrašnjem zidu creva, ometajući apsorpciju hranljivih sastojaka, što na kraju dovodi do sindroma hroničnog umora.

Šta je alternativa

Kravlje mleko se obično navodi kao sjajan izvor kalcijuma. Ali, kalcijuma, koji se daleko bolje usvaja, ima daleko više u susamu, kao i u zelenom lisnatom povrću (npr. kelj). Ako posmatramo mleko kao izvor proteina, izvor veoma kvalitetnih biljnih proteina su sojini proizvodi (sojino mleko, tofu, tempeh), zatim jezgrasto voće (orasi, lešnici bademi).
Po svemu navedenom, zaključak bi mogao da bude sledeći.
Možda bi bilo preterano potpuno izbaciti mleko i mlečne proizvode iz ishrane; ali, nagomilalo se već dovoljno dokaza da bi njihovu potrošnju svakako trebalo smanjiti, odnosno, konzumirati ih zaista umereno. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.