Пређи на главни садржај

Osam jednostavnih saveta protiv nesanice




Pridržavajući se osam jednostavnih saveta, možete brže da utonete u san i čvršće da spavate, ističu stručnjaci australijske klinike Boural.
 
"Nesanica pogađa svakog četvrtog stanovnika planete. Simptomi variraju od mučnog usnivanja i nemirnog sna do čestog buđenja tokom noći - ističe Mim Bejm - Zato mi, oslanjajući se na principe savremene medicine i tradicionalne metode lečenja, predlažemo prilično efikasne savete o tome kako da se otarasite prablema sa nesanicom..." 
 
 
1)  U borbi protiv nesanice možete koristiti biljne lekove. Za razliku od pilula za spavanje, biljni sedativni čajevi i tinkture ne izazivaju zavisnost. Da bi se postigao željeni efekat biljni lek se uzima posle večere i pre spavanja. Umirujuće i uspavljujuće dejstvo imaju valerijana, hmelj i matičnjak. 
 
 
2)  Lagana užina pre odlaska u krevet sa malo ugljenih hidrata povećava nivo serotonina i normalizuje nivo šećera u krvi, što ima umirujući efekat na organizam. Možete koristiti starinski recept: šolja toplog mleka sa medom. Može pomoći i komad sira i keksa ili pola banane. 
 

3)  U borbi protiv nesanice treba primenjivati "higijenu sna". Ovaj termin uključuje primenu uvek istog rituala: odlazite na spavanje uvek u isto vreme u provetrenu spavaću sobu. Ne spavajte u dnevnom boravku. Izbegavajte kofein u poslepodnevnim i večernjim časovima, teži fizički napor pre spavanja i gledanje horor filmova.
 

4)  Bez obzira što alkohol na mnoge deluje deluje opuštajuće, osobe koje pate od nesanice treba da ga izbegavaju. Alkohol remeti ciklus spavanja u delu sna sa brzim pokretanjem očnih jabučica kada sanjamo. To znači da organizam ne može potpuno da se opusti i povrati snagu.
 

5)  Posebne vežbe mogu da poboljšaju san. Pri tome jača fizička aktivnost (trčanje, vožnja bicikla i dizanje tegova) treba da se sprovodi ujutru, a umerenija (joga, pilates i tai-či) uveče, što će pomoći da se opusti ne samo telo, već i um.
 

6)  Stručnjaci su utvrdili da najdublji san nastupa kada se temperatura tela dovoljno snizi. Po pravilu to se dešava u jutarnjim časovoma. Mozak možete da ubedite da utone u carstvo sna pomoću tople kupke ili tuša, nakon koje sledi sniženje temperature tela i čvršći san.
 

7)  Regulisanje čovekovog ritma sna i budnog stanja ostvaruje hormon melatonin, koli stvara hipofiza. Rad po smenama, česti letovi i loš san utiču na nivo melanina i remete "unutrašnji časovnik". Za korekcije tog "unutrašnjeg časovnika" možete da koristite tablete melatonina.
 

8)  Stalno rojenje misli u glavi su jedan od razloga nesanice. Da se otrgnete od realnosti i utonete u san pomoći će vam metoda relaksacije mišića - nova verzija "brojanja ovaca". Ležeći u krevetu treba potpuno da opustite mišiće osećajući da tonete u krevet. To činite sa celim telom počinjući odozo naniže do prstiju nogu. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.