Пређи на главни садржај

Temperatura se skida tek kada pređe 38,5 stepeni




Antibiotike treba davati tek ako ih preporuči lekar, a za skidanje temperature koristite sirupe, dvotrećinski rastvor alkohola i tuširanje mlakom vodom, savetuje dr Olivera Todorović, pedijatar.


Povišena temperatura kod dece čest je simptom mnogih bolesti, a tokom zimskih meseci jedan je od najčešćih razloga za vođenje deteta predškolskog uzrasta pedijatru.
Dr Olivera Todorović, pedijatar u Domu zdravlja „Dr Milutin Ivković“ u Borči, objašnjava da je visoka temperatura kod najmlađih najčešće posledica virusne ili bakterijske infekcije.

OBLAČITE IH KAO I SEBE
Roditelji su, ukazuje naša sagovornica, skloni da za vreme hladnih dana pretopljavaju decu.
– Oni često misle da je deci hladnije nego njima, pa pregrejavaju stanove ili im oblače previše odeće. To je pogrešno jer deca imaju isti termoregulacioni sistem kao i odrasli. Temperatura u stanu ne bi trebala da bude veća od 22–23 stepena, a u prostoriji gde se dete kupa za dva, tri stepena viša. Neka deca su zimogrožljiva, a neka lakše podnose niske temperature, što je vrlo često nasledno, pa roditelji i na to treba da obrate pažnju – kaže dr Todorović.
SIRUPI, ALKOHOL, TUŠIRANJE
Ona savetuje roditeljima da, kada temperatura pređe 37,5 stepeni, treba pažljivo pratiti stanje deteta i temperaturu češće meriti, ali je ne treba skidati.
– S obaranjem temperature kreće se tek kada ona dostigne 38,5 stepeni. Za to mogu da posluže sirupi za skidanje temperature, kao što su „brufen“, „ibuprofen“ ili „paracetamol“, koji smeju da se koriste i bez konsultacije s lekarom. Osim sirupa, pomaže i stavljanje obloga napravljenih od dve mere alkohola i jedne mere vode. Dobro je i tuširati dete polumlakom vodom, posle čega ga ne treba pretopljavati – kaže doktorka.
Za razliku od sirupa koji se detetu mogu dati i pre posete lekaru, to nikada ne treba činiti s antibioticima jer se oni daju isključivo ako ih preporuči lekar.

OBIČAN TERMOMETAR NAJPOUZDANIJI
Ona naglašava da je takođe pogrešno prestati sa davanjem sirupa za temperaturu čim dete počne da pije antibiotike.
– Roditelji greše ako tako postupaju jer sirup za obaranje temperature treba davati sve dok ona ne padne – ukazuje dr Todorović.
Njen je savet da temperaturu treba meriti običnim termometrom sa živinim stubom koji se stavlja ispod pazuha i drži pet minuta jer je on pouzdaniji od termometara koji se stavljaju na čelo ili u usta.
Na pitanje zašto je temperatura obično veća u večernjim satima, doktorka kaže da se ovo naročito dešava u slučajevima bakterijskih infekcija jer se uveče ljudski organizam umiri, pa su bakterije aktivnije.
  


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Šta popiti kada nas nešto boli?

Kad god nas nešto zaboli, mašimo se za lekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta. Uprkos tome što je do njih lako doći, to ne znači da ove nesteroidne antiinflamatorne lekove treba da koristite bez prethodne konsultacije s lekarom jer, kako kaže dr Aleksandar Stefoski, ne deluju svi na istu grupu organa. Uz to neki imaju manje, a neki više neželjenih dejstava. Za početak, evo osnovnih informacija o najčešće korišćenima. Brufen Generičko ime ibuprofen deluje protiv zapaljenja, povišene telesne temperature i bolova (analgoantipiretik), po mehanizmu sličnom dejstvu aspirina. To je nesteroidni antireumatik dobre podnošljivosti, koji se često preporučuje kao prvi izbor u terapiji reumatskih, akutnih infektivnih i drugih bolova. Doziranje je individualno, a prosečne dnevne doze za odrasle su 1.200 do 1.600 miligrama podeljeno u tri-četiri pojedinačne doze; kod dece je prosečna dnevna doza 20 miligrama po kilogramu telesne težine, a kod dece ispod 30 kilograma maksimalna dnevna doza ...

Ovas - ruski eliksir zdravlja

Za jedne - stočna hrana, za druge - hrana bogova. Drevni Grci i Skandinavci su imali potpuno različita mišljenja o zobi. Ova skromna žitarica je bila pravi spas od gladi za mnoge narode, ali u nekom periodu ljudi su je zaboravili. U naše vreme naučnici su otkrili izuzetna isceljujuća svojstva zobi, koja leči mnoge bolesti i pomaže pušačima da ostave cigarete. Zahvaljujući doktoru Vladimiru Izotovu, o „ruskom ovsenom eliksiru“ je saznao ceo svet. Po starim receptima Trideset tri medicinska preparata dnevno, konsultacije najboljih stručnjaka, najsavremenije metode terapije - i nikakvog progresa u lečenju. Sovjetski lekar Vladimir Izotov, koji je preboleo krpeljni encefalitis, nalazio se u teškom zdravstvenom stanju. Usled opasne virusne infekcije dobio je mnogobrojne komplikacije: bolest bubrega, išemiju, srčanu aritmiju, hipertenziju, pogoršanje sluha... Iako je Izotov bio doktor, nije uspeo da izleči sebe uz pomoć najnovijih preparata. Mnogobrojni lekovi, koje je uzimao po ...