Пређи на главни садржај

13 super-lekovitih biljaka



Napredak u modernoj nauci je omogućio farmaceutskim kompanijama da naprave lekove za mnoge bolesti. Dugo pokušavaju da ubede ljude da je njihov način najbolji. Međutim, u poslednje vreme, laici ali i pojedini lekari su otvoreni za alternativne metode. Jedna od njih je i lečenje lekovitim biljem i nije tako mistična kako se misli. Verovatno već imate različite lekovite biljke i začine u kuhinji. Predstavljamo vam neke od njih.
1.Lovorov list 

List, plod i kora se dosta koriste u medicini. List se može koristiti za snižavanje nivoa šećera u krvi, poboljšava varenje i apetit, oslobađa nadimanja i dijareje i sprečava gastrointestinalne upale i infekcije. Isto tako se mogu upotrebiti da ubrzaju pražnjenje bešike i izazivaju povraćanje i znojenje. Plodovi se mogu koristiti kao pomoćna sredstva kod temperature, prehlade, astme i kod hroničnog bronhitisa. Takođe se mogu koristiti u tretmanu rana i čireva. Ulje lista je sastojak masti za modrice i uganuća, a kora pomaže kod zubobolje. 

2. Kamilica 

Kamilica deluje kao blagi sedativ kod nesanice. Cvetovi imaju protivupalna svojstva tako da ublažavaju bolove kod otoka, reume i artritisa. Kamilica se takođe koristi za ublažavanje menstrualnih tegoba i grčeva u stomaku, oslobađa nadimanja i deluje kao blagi laksativ. Čaj je dobar za upalu grla, temperaturu, prehlade, grip, alergije i prateće bolove. Sastojak je šampona, krema za lice, melema za rane i hemoroide i koristi se za ispiranje upaljene kože i opekotina. 

3.Čili paprika 

Čili ubrzava metabolizam, umanjuje bol kod artritisa, leči osip i crvenilo kada se nanosi na bolno mesto. Kapsaicin, aktivni sastojak čilija izaziva oslobađanje endorfina u mozgu što umanjuje bol. Osim što je dobar za bolove, sprečava zgrušavanje krvi, poboljšava varenje i oslobađa nadutosti. 

4. Cimet 

Cimet je delotvoran kod prehlade, kašlja i upale grla, pomaže u prevenciji gripa, kod glavobolje, mučnine i povraćanja. Povećava apetit, olakšava varenje i sprečava nadutost, stomačne tegobe, dijareju i grčeve u stomaku. U tradicionalnoj medicini cimet se koristi kao lek za upale, grčeve i protiv zgrušavanja krvi. Takođe, dobar je za ten i svež dah. 

5. Korijander 

Pomaže kod nadutosti, stomačnih poremećaja kao što je loše varenje, mučnina i dizenterija tako što smanjuje kiselinu u stomaku. Korijander stimuliše rad bubrega i dobar je diuretik, a pomaže i u snižavanju holesterola u krvi. Seme korijandera umanjuje obilne menstruacije. Ako želite lepu kožu, sok korijandera sa malo kurkuma u prahu može ukloniti bubuljice i mitisere, a takođe hidrira kožu. Korijander se upotrebljava i kod anksioznosti i nesanice. 

6. Beli luk 

Beli luk može veoma ojačati vaš imunitet. Pomaže u lečenju astme i disajnih oboljenja. Snižava krvni pritisak tako što smanjuje spazme u malim arterijama.Deluje protivupalno pa se upotrebljava kod artritisa i reumatizma. Sistem za varenje je efektivniji jer beli luk uslovljava rast dobrih bakterija u crevima. Eliminiše toksine,ubrzava cirkulaciju i obnavlja krv, a dobar je i u lečenju akni i gljivičnih infekcija kože. Koristi se kao antiseptik u čišćenju inficiranih rana. Pripisuju mu se afrodizijačka svojstva. 

7. Đumbir 

Đumbir snižava visok krvni pritisak i smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi. Leči digestivne probleme kao što su loše varenje, mučnina, povraćanje i nadutost stomaka. Pomaže kod prehlade i kašlja, ublažava glavobolje, zubobolje, upale uha i bolne menstruacije. 

8. Limunova trava 

Limunova trava je aromatična biljka koja, kada se pomeša sa crnim biberom, može da se upotrebi kod ublažavanja menstrualnih tegoba. Poboljšava varenje, smanjuje nadutost stomaka, dijareju i druge gastrointestinalne probleme. Dobra je u lečenju reumatizma, lumbaga, bolova u leđima i iščašenja. Koren limunove trave blagotvorno deluje kod zubobolja. 

9. Crni luk 

Crni luk služi za lečenje uobičajeninih prehlada, kašlja, bronhitisa i gripa. Crni luk sadrži gvožđe koje se lako apsorbuje i korisno je u lečenju malokrvnosti. Sirovi luk uništava bakterije u ustima i ublažava bolove zuba i desni. Koristi se i kod problema urinarnog trakta. 

10. Origano 

Origano ima antivirusna, antibakterijska i antigljivična svojstva. Čaj od origana poboljšava varenje, sprečava nadutost, nadimanje, povraćanje i dijareju. Štiti od prehlade, kašlja i bronhitisa. Ublažava glavobolje, temperaturu, otekle žlezde i urinarne probleme. Krem od lista origana ublažava reumatske bolove. Takođe se nanosi na otekle i iziritirane mišiće pa čak i na rane. Ulje origana se može upotrebiti da ublaži zubobolju. 

11. Ruzmarin 

Ruzmarin može poslužiti kod lošeg varenja i nadutosti stomaka. Poboljšava varenje povrća i hrane koja sadrži skrob. Pomaže kod psihičkog zamora i zaboravnosti. Ulje ruzmarina izaziva preznojavanje pa se pije sa vodom u lečenju prehlade. Ulje ima i antibakterijska svojstva, a kada se pomeša sa vodom može se koristiti za ispiranje upaljenog grla. Ruzmarin obnavlja kožu glave i kosu, koristi se u prevenciji peruti i prevremene ćelavosti. 

12. Žalfija 

Smatra se da je žalfija biljka koja podmlađuje. Osim što usporava starenje, obnavlja energiju, izoštrava čula, poboljšava memoriju i jača telo i udove. Korisna je u borbi protiv stresa. Takođe se može koristiti kao sredstvo za ispiranje usta i grla, čisti zube i jača desni. 

13. Timijan 

Timijan se obično koristi kod oboljenja digestivnog i gastrointestinalnog trakta, npr.glista, kao i kod smanjenog apetita i dijareje. Pomaže i kod upale ždrela i problema sa bronhijama. Zbog antiseptičnog dejstva koristi se za ispiranje usta i čišćenje kože. Deluje i protiv gljivica pa se koristi u lečenju atletskog stopala, a njegova antiparazitska svojsta su dokazana protiv vaški i šuge. 

Biljni preparati su bolji i bezbedniji za organizam od klasičnih lekova. Ipak, morate biti oprezni prilikom njihovog korišćenja jer mogu imati neželjena dejstva. Čitajte uputstvo i uvek uzimajte preporučene doze preparata,a možete se posavetovati sa travarom. Ukoliko uzimate propisanu terapiju, proverite kod svog lekara pre uzimanja bilo kakvog biljnog preparata.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Šta popiti kada nas nešto boli?

Kad god nas nešto zaboli, mašimo se za lekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta. Uprkos tome što je do njih lako doći, to ne znači da ove nesteroidne antiinflamatorne lekove treba da koristite bez prethodne konsultacije s lekarom jer, kako kaže dr Aleksandar Stefoski, ne deluju svi na istu grupu organa. Uz to neki imaju manje, a neki više neželjenih dejstava. Za početak, evo osnovnih informacija o najčešće korišćenima. Brufen Generičko ime ibuprofen deluje protiv zapaljenja, povišene telesne temperature i bolova (analgoantipiretik), po mehanizmu sličnom dejstvu aspirina. To je nesteroidni antireumatik dobre podnošljivosti, koji se često preporučuje kao prvi izbor u terapiji reumatskih, akutnih infektivnih i drugih bolova. Doziranje je individualno, a prosečne dnevne doze za odrasle su 1.200 do 1.600 miligrama podeljeno u tri-četiri pojedinačne doze; kod dece je prosečna dnevna doza 20 miligrama po kilogramu telesne težine, a kod dece ispod 30 kilograma maksimalna dnevna doza ...

Ovas - ruski eliksir zdravlja

Za jedne - stočna hrana, za druge - hrana bogova. Drevni Grci i Skandinavci su imali potpuno različita mišljenja o zobi. Ova skromna žitarica je bila pravi spas od gladi za mnoge narode, ali u nekom periodu ljudi su je zaboravili. U naše vreme naučnici su otkrili izuzetna isceljujuća svojstva zobi, koja leči mnoge bolesti i pomaže pušačima da ostave cigarete. Zahvaljujući doktoru Vladimiru Izotovu, o „ruskom ovsenom eliksiru“ je saznao ceo svet. Po starim receptima Trideset tri medicinska preparata dnevno, konsultacije najboljih stručnjaka, najsavremenije metode terapije - i nikakvog progresa u lečenju. Sovjetski lekar Vladimir Izotov, koji je preboleo krpeljni encefalitis, nalazio se u teškom zdravstvenom stanju. Usled opasne virusne infekcije dobio je mnogobrojne komplikacije: bolest bubrega, išemiju, srčanu aritmiju, hipertenziju, pogoršanje sluha... Iako je Izotov bio doktor, nije uspeo da izleči sebe uz pomoć najnovijih preparata. Mnogobrojni lekovi, koje je uzimao po ...