Пређи на главни садржај

Jedite u pravo vreme i mršavite bez imalo muke




Ako ste na poslu vezani osam sati za stolicu i ako po ceo dan grickate razne slatkiše i slaniše, sve to, uz nedostatak kretanja, stvaraće masne naslage na vašem telu i poremetiće vam metabolizam i bioritam. Da biste izbegli taloženje kilograma, jedite prave namirnice u pravo vreme i gubićete kilograme na sasvim lagan i prirodan način.


Idealnu liniju nećete postići gladovanjem. Pravilno se hranite i jedete pravu hranu u pravo vreme
DORUČAK – 7.00 h
Kada zazvoni budilnik a vaš puls i vaše disanje naglo počnu da se ubrzavaju, najpotrebnije su vam namirnice bogate vitaminom C koje će vam obezbediti novu energiju.
Potrebno za jednu porciju: pomešajte 3 kašike ovsenih pahuljica, 3 kašike jogurta i 3 kašike mleka sa 250 g sezonskog voća.
Savet: Za dodatnu vitaminsku bombu napravite limunadu od celog limuna ili grejpfruta.
Na ovaj način počećete nov dan spaljivanjem masnih naslaga.

MALA UŽINA – 10.00 h
Nivo šećera u krvi u ovo vreme je niži nego inače i vi osećate potrebu za hranom, pretežno za slatkišima. Najradije ćete posegnuti za sendvičem ili nekim ukusnim keksom koji stoji u vašem radnom stolu. Tu su namirnice pune masti koje će vam doneti samo suvišne kalorije, ali ne i energiju za početak radnog dana.
Užina puna energije: Sveže voće (banana, kruška, jabuka) u kombinaciji s jogurtom učiniće da dobijete svu potrebnu energiju i vi ćete se osećati odlično.
Savet: Ukoliko niste baš ljubitelj voća, umesto njega možete jesti i povrće (šargarepu, tikvice, kuvani karfiol) u kombinaciji sa svežim mladim sirom. Do deset sati ujutru trebalo bi da popijete minimum pola litre vode.

RUČAK – 13:00 h
Radna moć vam baš u ovo vreme dostiže minimum. Kad u stomaku počne da vam krči, pravo je vreme da odete na ručak. Umesto za masne kobasice i meso, vi se opredelite za ribu. Ako ste pak kod kuće, napravite ukusan ručak.
Losos: Isečenu papriku ispecite na maslinovom ulju s malo belog luka. U tiganj dodajte paradajz iz konzerve, začine koje želite i pržite oko 10 minuta. Prelijte sa 50 ml belog vina i stavite 175 g fileta od lososa. Na slaboj vatri dinstajte još oko 7 minuta. Servirajte s pirinčem.
Savet: Pre jela popijte dve čaše vode.

VREME ZA KAFU – 15:00 h
U ovo vreme nivo šećera u krvi se ponovo polako smanjuje i nastupa želja za slatkišima. Ugljeni hidrati daće vam preko potrebnu energiju. U šoljicu kapućina stavite kašiku muslija ili badema. Nemojte zaboraviti da nedostatak tečnosti može da vas umori.
Dodatna energija: Pojedite parče integralnog hleba s krem sirom ili marmeladom. Možete i tanko namazati parče hleba dijetalnim margarinom, posuti ga cimetom i pojesti s jednom bananom. Ovo je idealna zamena za kolače i čokolade.
Savet: Do 15 časova popijte bar dva litra vode ili čaja.

VEČERA – 18:00 h
Konačno se završio radni dan. Umesto da se izvalite na kauču ispred televizora, bolje bi bilo da se u fitnes centru borite sa suvišnim kilogramima. To je vreme kada se mišići najbolje formiraju i svojim radom spaljuju više kalorija nego inače. Za večeru glad utolite mešavinom belančevina i ugljenih hidrata.
Ukusni špageti: Skuvajte 100 g špageta u slanoj vodi sa soja-sosom. Isecite 150 g povrća na tanke listiće i dinstajte na maslinovom ulju dok ne omekša. Začinite povrće kašikom soja-sosa, kašikom meda, prstohvatom soli i pomešajte sa špagetima. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Šta popiti kada nas nešto boli?

Kad god nas nešto zaboli, mašimo se za lekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta. Uprkos tome što je do njih lako doći, to ne znači da ove nesteroidne antiinflamatorne lekove treba da koristite bez prethodne konsultacije s lekarom jer, kako kaže dr Aleksandar Stefoski, ne deluju svi na istu grupu organa. Uz to neki imaju manje, a neki više neželjenih dejstava. Za početak, evo osnovnih informacija o najčešće korišćenima. Brufen Generičko ime ibuprofen deluje protiv zapaljenja, povišene telesne temperature i bolova (analgoantipiretik), po mehanizmu sličnom dejstvu aspirina. To je nesteroidni antireumatik dobre podnošljivosti, koji se često preporučuje kao prvi izbor u terapiji reumatskih, akutnih infektivnih i drugih bolova. Doziranje je individualno, a prosečne dnevne doze za odrasle su 1.200 do 1.600 miligrama podeljeno u tri-četiri pojedinačne doze; kod dece je prosečna dnevna doza 20 miligrama po kilogramu telesne težine, a kod dece ispod 30 kilograma maksimalna dnevna doza ...

Ovas - ruski eliksir zdravlja

Za jedne - stočna hrana, za druge - hrana bogova. Drevni Grci i Skandinavci su imali potpuno različita mišljenja o zobi. Ova skromna žitarica je bila pravi spas od gladi za mnoge narode, ali u nekom periodu ljudi su je zaboravili. U naše vreme naučnici su otkrili izuzetna isceljujuća svojstva zobi, koja leči mnoge bolesti i pomaže pušačima da ostave cigarete. Zahvaljujući doktoru Vladimiru Izotovu, o „ruskom ovsenom eliksiru“ je saznao ceo svet. Po starim receptima Trideset tri medicinska preparata dnevno, konsultacije najboljih stručnjaka, najsavremenije metode terapije - i nikakvog progresa u lečenju. Sovjetski lekar Vladimir Izotov, koji je preboleo krpeljni encefalitis, nalazio se u teškom zdravstvenom stanju. Usled opasne virusne infekcije dobio je mnogobrojne komplikacije: bolest bubrega, išemiju, srčanu aritmiju, hipertenziju, pogoršanje sluha... Iako je Izotov bio doktor, nije uspeo da izleči sebe uz pomoć najnovijih preparata. Mnogobrojni lekovi, koje je uzimao po ...