Пређи на главни садржај

Bronchicum pomaže u iskašljavanju


Tokom zimskog perioda godine vrlo često su deca, ali i odrasli izloženi učestalim respiratornim infekcijama koje su gotovo uvek praćene kašljem. Kašalj kao jedan od simptoma bolesti ume da bude uporan i neprijatan, da nas ometa u našim aktivnostima tokom dana, ali i da remeti san noću.
Kašalj je, inače, prirodan , pozitivan, odbrambeni mehanizam našeg organizma i simptom koji upozorava na mnoge bolesti-bezazlene prehlade, ali i ostale bolesti kao što su grip, upala pluća, bronhitis, astma i druge. Uloga kašlja je i čišćenje disajnih puteva od sekreta i stranih tela. 

Kako razlikovati kašalj? 

Postoje dve vrste kašlja: 

1. Suv ili neproduktivan kašalj, kada se ne iskašljava sadržaj tj. sekret. 

2. Zreo ili produktivan kašalj kada se prilikom kašljanja iskašljava sekret. Takav kašalj ima zaštitnu ulogu jer se sa sekretom iskašljavaju i uzročnici kašlja. 

Kao što smo rekli, kašalj se javlja kod dece, tako i kod odraslih i stoga je neophodno tretirati ga na način koji je najbolje prilagođen za svaku od grupa obolelih. 

Tradicionalni biljni lek za iskašljavanje- Bronchicum u svom sastavu ima ekstrakte biljaka pitome majčine dušice (timijan) i jagorčevine koje imaju dokazana dejstva koja olakšavaju iskašljavanje kod zrelog, odnosno produktivnog kašlje, ali imaju i antimikrobno i sekretolitičko dejstvo čime se smiruje zapaljenje disajnih puteva. 

Bronchicum, biljni lek se nalazi u tri oblika i među retkima je registrovan kao lek: 

- sirup koji sadrži tečni ekstrakt timijana (pitoma majčina dušica), pretežno namenjen deci starijoj od godinu dana, ali i odraslima. 

- eliksir koji sadrži tečni ekstrakt timijana i jagorčevine zbog kojih je pogodan za odrasle, ali ga mogu koristiti i deca. 

- pastile koje su u obliku lozengi za lagano otapanje u ustima i koje takođe sadrže tečni ekstrakt timijana. Namenjene su deci starijoj od 12 godina i odraslima. 

Lek je dostupan u svim apotekama bez lekarskog recepta. 

Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom. 

Izvori: 

- Bronchicum eliksir S,sažetak karakteristika leka,novembar 2007. 50 mg/g + 25 mg/ g 130 g: 1480/2007/12 10.07.2007.
- Bronchicum sirup S,sažetak karakteristika leka,novembar 2007. 150 mg/ml 100 ml: 1481/2007/12 10.07.2007.
- Bronchicum pastile S,sažetak karakteristika leka,decembar 2008. 20 pastila 2877/2007/12 21.11.2007.
- Farmakologija, 22 izdanje, Beograd 2008god.
- Vladislav M.Varagic Milenko P.Milosevic
- Farmakologija respiratornog trakta pog. 32, str 432
- ekspektoransi,lekovi koj idelju na procese koji pokrecu mukus (mukoknetici, ekspektoransi) str 436



Preuzeto sa: B92

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Šta popiti kada nas nešto boli?

Kad god nas nešto zaboli, mašimo se za lekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta. Uprkos tome što je do njih lako doći, to ne znači da ove nesteroidne antiinflamatorne lekove treba da koristite bez prethodne konsultacije s lekarom jer, kako kaže dr Aleksandar Stefoski, ne deluju svi na istu grupu organa. Uz to neki imaju manje, a neki više neželjenih dejstava. Za početak, evo osnovnih informacija o najčešće korišćenima. Brufen Generičko ime ibuprofen deluje protiv zapaljenja, povišene telesne temperature i bolova (analgoantipiretik), po mehanizmu sličnom dejstvu aspirina. To je nesteroidni antireumatik dobre podnošljivosti, koji se često preporučuje kao prvi izbor u terapiji reumatskih, akutnih infektivnih i drugih bolova. Doziranje je individualno, a prosečne dnevne doze za odrasle su 1.200 do 1.600 miligrama podeljeno u tri-četiri pojedinačne doze; kod dece je prosečna dnevna doza 20 miligrama po kilogramu telesne težine, a kod dece ispod 30 kilograma maksimalna dnevna doza ...

Ovas - ruski eliksir zdravlja

Za jedne - stočna hrana, za druge - hrana bogova. Drevni Grci i Skandinavci su imali potpuno različita mišljenja o zobi. Ova skromna žitarica je bila pravi spas od gladi za mnoge narode, ali u nekom periodu ljudi su je zaboravili. U naše vreme naučnici su otkrili izuzetna isceljujuća svojstva zobi, koja leči mnoge bolesti i pomaže pušačima da ostave cigarete. Zahvaljujući doktoru Vladimiru Izotovu, o „ruskom ovsenom eliksiru“ je saznao ceo svet. Po starim receptima Trideset tri medicinska preparata dnevno, konsultacije najboljih stručnjaka, najsavremenije metode terapije - i nikakvog progresa u lečenju. Sovjetski lekar Vladimir Izotov, koji je preboleo krpeljni encefalitis, nalazio se u teškom zdravstvenom stanju. Usled opasne virusne infekcije dobio je mnogobrojne komplikacije: bolest bubrega, išemiju, srčanu aritmiju, hipertenziju, pogoršanje sluha... Iako je Izotov bio doktor, nije uspeo da izleči sebe uz pomoć najnovijih preparata. Mnogobrojni lekovi, koje je uzimao po ...