Пређи на главни садржај

Otkriven način na koji učimo



synapseMedicinski istraživači su pronašli takozvanu "kariku koja nedostaje" koja objašnjava interakciju između mozga i neuronskih okidača odgovornih  za učenje.
Dobra vest je što ona potencijalno otvara nove načine za jačanje kognitivnih funkcija kod bolesti kao što je Alchajmerova bolest, kao i jačanje memorije kod zdravih ljudi.

Acetilholin se oslobađa u mozgu tokom učenja i bitan za sticanje novih uspomena. Njegova uloga je da olakša delatnost NMDA receptora, proteina koji kontrolišu vezu između nervnih ćelija u mozgu.
Opisujući svoje nalaze u časopisu "Neuron", istraživači iz  Škole za fiziologiju i farmakologiju  u Bristolu pokazale su da acetilholin olakšava rad NMDA receptorima preko inhibicije aktivnosti drugih proteina koji se nazivaju  SK kanali čija je normalna uloga  da ograniči aktivnosti NMDA receptora.

Ovo otkriće uloge SK kanala pruža novi uvid u mehanizme osnovnih učenja i memorije. SK kanali normalno deluju kao prepreka za normlano funkcionisanje NMDA receptora , inhibiraju promene u snazi veza između nervnih ćelija i time ograničavaju sposobnost mozga za kodiranje uspomene. Nalazi iz ovog najnovijeg istraživanja pokazuju da blokada koju izaziva SK kanal  može da se ukloni oslobađanjem acetilholina u mozgu kako bi  poboljšao našu sposobnost da učimo i zapamtimo informacije.
"Ovi rezultati neće izazvati revoluciju u lečenju Alchajmerove bolesti ili drugih oblika kognitivnih oštećenja preko noći. Međutim, veliki broj nacionalnih i međunarodnih organa finansiraju nova  istraživanja vezana za starenje i demenciju tako da očekujemo mnogo više napretka u našem razumevanju mehanizma koji  si bitni za učenje i memoriju kako kod zdravih tako i kod bolesnih. ", rakao je vodeći istraživač dr Jack Mellor sa Medicinskog fakulteta  Univerziteta u Bristolu.

Tim je proučavao efekte lekova koji ciljaju receptore  acetilholina  i SK kanale. Oni su ustanovili da su promene u vezi povezane sa prisustvom lekova koji aktiviraju receptore acetilholina ili blokiraju SK kanale.

"To bi potencijalno moglo biti od koristi za pacijente koji boluju od Alchajmerove bolesti ili šizofrenije," rekao je Dr Mellor


Izvor: Neuron.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Šta popiti kada nas nešto boli?

Kad god nas nešto zaboli, mašimo se za lekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta. Uprkos tome što je do njih lako doći, to ne znači da ove nesteroidne antiinflamatorne lekove treba da koristite bez prethodne konsultacije s lekarom jer, kako kaže dr Aleksandar Stefoski, ne deluju svi na istu grupu organa. Uz to neki imaju manje, a neki više neželjenih dejstava. Za početak, evo osnovnih informacija o najčešće korišćenima. Brufen Generičko ime ibuprofen deluje protiv zapaljenja, povišene telesne temperature i bolova (analgoantipiretik), po mehanizmu sličnom dejstvu aspirina. To je nesteroidni antireumatik dobre podnošljivosti, koji se često preporučuje kao prvi izbor u terapiji reumatskih, akutnih infektivnih i drugih bolova. Doziranje je individualno, a prosečne dnevne doze za odrasle su 1.200 do 1.600 miligrama podeljeno u tri-četiri pojedinačne doze; kod dece je prosečna dnevna doza 20 miligrama po kilogramu telesne težine, a kod dece ispod 30 kilograma maksimalna dnevna doza ...

Ovas - ruski eliksir zdravlja

Za jedne - stočna hrana, za druge - hrana bogova. Drevni Grci i Skandinavci su imali potpuno različita mišljenja o zobi. Ova skromna žitarica je bila pravi spas od gladi za mnoge narode, ali u nekom periodu ljudi su je zaboravili. U naše vreme naučnici su otkrili izuzetna isceljujuća svojstva zobi, koja leči mnoge bolesti i pomaže pušačima da ostave cigarete. Zahvaljujući doktoru Vladimiru Izotovu, o „ruskom ovsenom eliksiru“ je saznao ceo svet. Po starim receptima Trideset tri medicinska preparata dnevno, konsultacije najboljih stručnjaka, najsavremenije metode terapije - i nikakvog progresa u lečenju. Sovjetski lekar Vladimir Izotov, koji je preboleo krpeljni encefalitis, nalazio se u teškom zdravstvenom stanju. Usled opasne virusne infekcije dobio je mnogobrojne komplikacije: bolest bubrega, išemiju, srčanu aritmiju, hipertenziju, pogoršanje sluha... Iako je Izotov bio doktor, nije uspeo da izleči sebe uz pomoć najnovijih preparata. Mnogobrojni lekovi, koje je uzimao po ...