Пређи на главни садржај

Otkriven način na koji učimo



synapseMedicinski istraživači su pronašli takozvanu "kariku koja nedostaje" koja objašnjava interakciju između mozga i neuronskih okidača odgovornih  za učenje.
Dobra vest je što ona potencijalno otvara nove načine za jačanje kognitivnih funkcija kod bolesti kao što je Alchajmerova bolest, kao i jačanje memorije kod zdravih ljudi.

Acetilholin se oslobađa u mozgu tokom učenja i bitan za sticanje novih uspomena. Njegova uloga je da olakša delatnost NMDA receptora, proteina koji kontrolišu vezu između nervnih ćelija u mozgu.
Opisujući svoje nalaze u časopisu "Neuron", istraživači iz  Škole za fiziologiju i farmakologiju  u Bristolu pokazale su da acetilholin olakšava rad NMDA receptorima preko inhibicije aktivnosti drugih proteina koji se nazivaju  SK kanali čija je normalna uloga  da ograniči aktivnosti NMDA receptora.

Ovo otkriće uloge SK kanala pruža novi uvid u mehanizme osnovnih učenja i memorije. SK kanali normalno deluju kao prepreka za normlano funkcionisanje NMDA receptora , inhibiraju promene u snazi veza između nervnih ćelija i time ograničavaju sposobnost mozga za kodiranje uspomene. Nalazi iz ovog najnovijeg istraživanja pokazuju da blokada koju izaziva SK kanal  može da se ukloni oslobađanjem acetilholina u mozgu kako bi  poboljšao našu sposobnost da učimo i zapamtimo informacije.
"Ovi rezultati neće izazvati revoluciju u lečenju Alchajmerove bolesti ili drugih oblika kognitivnih oštećenja preko noći. Međutim, veliki broj nacionalnih i međunarodnih organa finansiraju nova  istraživanja vezana za starenje i demenciju tako da očekujemo mnogo više napretka u našem razumevanju mehanizma koji  si bitni za učenje i memoriju kako kod zdravih tako i kod bolesnih. ", rakao je vodeći istraživač dr Jack Mellor sa Medicinskog fakulteta  Univerziteta u Bristolu.

Tim je proučavao efekte lekova koji ciljaju receptore  acetilholina  i SK kanale. Oni su ustanovili da su promene u vezi povezane sa prisustvom lekova koji aktiviraju receptore acetilholina ili blokiraju SK kanale.

"To bi potencijalno moglo biti od koristi za pacijente koji boluju od Alchajmerove bolesti ili šizofrenije," rekao je Dr Mellor


Izvor: Neuron.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.