Пређи на главни садржај

Nova merenja za holesterol



LaboratoryDobro je poznato da je visok nivo holesterola sa lipoproteinom visoke gustine (HDL) , "dobar" holesterol, povezan sa manjim rizikom od srčanih bolesti. Nedavne studije su analizairale da li je farmakološko povećanja HDL holesterola korisni za pacijenta.
Nova studija pokazuje da novo merenje HDL koje nazivamo holesterolsko isticanje kapaciteta, mnogo bliže povezana sa zaštitom od srčanih oboljenja nego sam nivo HDL-a u organizmu.
Ateroskleroza se obično nastaje sa nagomilavanjem holesterola duž zida arterije. Holesterolsko isticanje kapaciteta, kao integrisana mera HDL funkcije, direktno obračunava efikasnost kojom HDL uklanja holesterol iz makrofage (vrsta belih krvnih zrnaca) - vrste koja se akumulira u arterijskom plaku.

"Nedavna naučna saznanja su usmerena ka povećanju interesovanja konceptu merenja funkcije HDL-a, a ne samo njenog nivoa u krvi. Merenje funkcije HDL-a može biti važnije da se proceni kardiovaskularni rizik i evaluaciju nove HDL-ciljane terapije", ističe dr Daniel j. Rader, direktor preventivne kardiologije u Penn-u, . "Naša studija je prva u kojoj se meri HDL funkcija - njena sposobnost da ukloni holesterol iz makrofaga."
U ovoj studiji, Rader i njegove kolege su merili holesterolsko isticanje kapaciteta kod 203 zdravih dobrovoljaca koji su bili podvrgnuti proceni stenoze karotidnih arterija (debljine intime-medije), koja je mera ateroskleroze. Bilo je 442 bolesnika sa potvrdđenom koronarnom bolešću i 351 pacijenata bez kardiovaskularnih bolesti.

Inverzni odnos postoji između holesterolskog isticanja kapaciteta i debljine karotidne intime-medije i pre i posle prilagođavanja nivoa HDL holesterola. Nakon staronog i polnog prilagođava analize, povećanje holesterolskog isticanja kapaciteta praćena je smanjenjem od koronarnih bolesti. Ovaj odnos je ostao isti I posle uključivanja tradicionalnih kardiovaskularnih faktora rizika, uključujući i nivo HDL holesterola. Pored toga, muškarci i pušači su smanjili vrednost holesterolskog isticanja kapaciteta.
"Nalazi ove studije pokazuju da koncept merenja nivo funkcije HDL-a pruža više informacija od merenja količine HDL-a i predlaže potencijal za širu primenu merenja funkcije HDL-a u proceni novih HDL-terapija", rekao je Rader.


Izvor: New England Journal of Medicine

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.