Пређи на главни садржај

Bez nervoze i kolača


Svaki razgovor o održavanju linije svodi se na priču o metabolizmu, na koji utiču stres i nervoza. Za dobro liniju neophodno je smanjiti unos rafinisanih ugljenih hidrata (pecivo, beli hleb, beli pirinač, kolači, keks)
Svaki razgovor o održavanju linije i razlici između onih koji isto jedu, a samo jednima se „lepe kilogrami“, svodi se na priču o metabolizmu. Od toga da li nam je metabolizam brz ili usporen, zavisi, u stvari, koliko ko sme da jede. 

„Metabolizam je proces kojim organizam stvara energiju iz hrane i pri tom troši kalorije. Na metabolizam utiče dosta faktora, aktivnih supstanci i hormona, kao što su hormoni štitaste žlezde, a takođe i ishrana, godine i fizička aktivnost“, kaže dr Miloš Stojanović, endokrinolog KCS, iz Klinike za endokrinologiju. 

Prema njegovim rečima, postoje pokazatelji po kojima prepoznajemo da li nam je metabolizam brz, normalan ili spor. 

„Znaci usporenog metabolizma su: jutarnji umor, pospanost, brzo zamaranje, smanjena koncentracija, hladne ruke i stopala, povremena nadutost, usporeno varenje, slabost u mišićima...” 

Naravno, kaže on, samo jedan od ovih znakova ne znači da imate poremećen metabolizam. 

„Na metabolizam utiču i stres i nervoza. Stres dovodi do izmenjenog rada hormona, a to može ubrzati, ali isto tako i usporiti, metabolizam”, objašnjava dr Stojanović. To znači da stres, pored negativnog uticaja na mnoge organe, dovodi i do izmenjenog metabolizma. 

„Ukoliko je metabolizam usporen, to znači da organizam sporo „sagoreva“ sve što u njega unesete. Zato bi trebalo ujutro unositi namirnice koje se lako i brzo vare, kao što su voće i žitarice. Za ručak bi trebalo uzimati povrće, belo meso ili ribu. Neophodan je i unos tečnosti, od jednog do dva litra tokom dana. Metabolizmu „pomažu“ trčanje, biciklizam, plivanje ili laka gimnastika”, savetuje dr Stojanović. 

Ako je metabolizam brz, najbolje je uzimati više proteina, a ugljenih hidrata manje, jer oni brže sagorevaju i tako daju energiju. 

„Za doručak i večeru preporučljivi su ugljeni hidrati (u manjim količinama), dvopek, integralni hleb, voće i masnoće, a za ručak proteini (bela mesa i povrće). Pošto imate višak energije, možete se baviti i sportom.” 

Neophodno je, kaže on, da se smanji unos rafinisanih ugljenih hidrata (pecivo, beli hleb, beli pirinač, kolači, keks), a jesti više celih žitarica, mahunarki, povrća i voća. 

SAVET: 

- Doručkujte voće ili proteine uz pomoć kojih ćete dugo biti siti: sendvič od tunjevine i integralnog hleba, hleb od kukuruznog brašna, kajgana od jednog žumanceta i dva belanceta ili žitarice, pre sa jogurtom nego sa mlekom. 

- Popijte kafu. Kafa, osim što vas razbuđuje, ima sastojke koji ubrzavaju metabolizam, stimulišući centralni nervni sistem, i povećava krvni pritisak, ubrzava puls i disanje. Dve šoljice dnevno sasvim su dovoljne. 

- Čaša hladne vode je dobra za ubrzavanje metabolizma, jer je organizmu potrebna energija da bi ugrejao vodu do telesne temperature. * Pijte zeleni čaj, jer sadrži antioksidante koji ubrzavaju metabolizam. 

- Dva decilitra belog vina čuva krvne sudove i srce. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.