Пређи на главни садржај

Koliko su zdrave dijete slavnih ?

Nedavno sam pročitala jedan tekst u blicu o dijetama poznatih i šta na to ima da kažu naši nutricionisti, sadržaj teksta izgleda ovako:



Nutricionista Branka Mitrović komentariše koliko je ishrana Dženifer Aniston, Klaudije Šifer i Šeron Stoun zdrava i upozorava da mlade devojke u razvoju ne bi trebalo da se podvrgnu nijednoj dijeti bez konsultacije sa lekarom ili stručnim licem, kao i da može da bude opasno ako smo pod specijalnim režimom ishrane duže od 15 dana.
dijete slavnih Koliko su zdrave dijete slavnih ?
Dženifer Aniston
Njena ishrana se svodi na takozvano pravilo 40:30:30. To znači da Dženifer jede 40 odsto ugljenih hidrata s malo šećera (mahunarke, žitarice, voće i povrće), 30 odsto proteina (piletina, ćuretina, govedina i niskokalorični mlečni proizvodi) i 30 odsto esencijalnih masnoća (riba, maslinovo ulje, orašasto voće).
  • Komentar stručnjaka: Zona dijeta je slična ovoj. To je dobro izbalansirana ishrana za održavanje to jest kontrolisanje telesne težine.
Klaudija Šifer
Manekenka poreklom iz Nemačke ima najjednostavniji plan ishrane od svih. Ona jede voće, čaj i med za doručak, salate i supe za ručak, kao i salatu od piletine ili ribu. Uveče na jelovniku može biti parče piletine ili samo povrće. Za vreme snimanja, možete je videti kako jede crno grožđe i pije sok od paradjza ili biljni čaj.
  • Komentar stručnjaka: Iako zvuči primamljivo, držati se dijete koja je pomogla Klaudiji Šifer u postizanju željene težine, nutricionisti upozoravaju na neprimerenost tog režima ishrane.
Ako je dijeta dobra za nju, ne znači da je korisna i svim ostalim osobama. Postoji 21 tip ljudi kod kojih se primenjuju različiti programi. U ovoj dijeti nedostaju masnoće, koje su neophodne zbog AD vitamina, koji se jedino rastvara u masnoći. Većina dijeta slavnih osoba daje prednost proteinima, što može dovesti do gubitka kalcijuma u organizmu.


Šeron Stoun
“Sugar Busters” (Isterivači šećera) dijetu je osmislio Leighton Steward u saradnji s kardiologom, endokrinologom i gastroenterologom. Ona je popularna među zvezdama. Ovakvog načina prehrane se pridržavaju Šeron Stoun i Tori Speling. Suština ove dijete je umerenost.
Budući da većina masnoća u našem telu nastaje iz šećera, ova dijeta se orijentiše na povrće bogato vlaknima i žitarice, što pozitivno deluje na metabolizam i na zdravlje uopšte.
Ključ dugotrajnog gubitka kilograma je kontrola veličine porcije, što je ujedno važan deo ove dijete. Predlaže se puno povrća, voća i integralnih žitarica, a to su sve vrlo važni sastojci zdrave uravnotežene ishrane. Naučićete da pripremate zdravu hranu na najbolji način, na primer kuva se na pari.
Treba da izbacite šećere, a to se ne odnosi samo na čokoladu i keks, već na sve izvore šećera, uključujući hranu koja ima visoki glikemijski indeks, poput meda, piva, testenine ili krompira. Treba izbegavati obrađenu, a jesti više integralnu hranu. Trebalo bi da jedete nemasnu govedinu, piletinu, ribu i druge izvore nemasnih proteina, kao i određeno povrće poput mahunarki, zelene salate i tikvica.
Izbegavajte hranu od belog brašna poput belog hleba, zatim kukuruz i kukuruzne pahuljice, krompir, šećer i proizvode s dodatkom šećera, zaslađeni musli, gotovu hranu, zrele banane, suvo grožđe, ananas, repu, cveklu, peršun, med, sirupe, zašećerena pića, pivo. Ako imate jaku želju za slatkišima uzmite nešto bez šećera ili s veštačkim zaslađivačima.
  • Komentar stručnjaka: Ne treba se hraniti ovako duži period, jer ova dijeta isključuje određene namirnice sa nutritivnim vrednostima neophodnim za razvoj organizma. Posebno nije dobra za mlade u razvoju. Bez saveta lekara ili stručnog lica ne treba je držati duže od 15 dana. U njoj takođe nema dovoljno AD vitamina. Dodajte hladno ceđeno ulje.



Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.