Пређи на главни садржај

U svakom tanjiru 314 dodataka


Većina potrošača i ne obraća pažnju na sastav namirnica koje u trgovinama svakodnevno kupuje. Prehrambena industrija teško zamisliva bez aditiva.

Haprog / Flickr.com

Beogradski Hemijski fakultet nedavno je preko evropskog projekta dobio najsavremeniju laboratoriju za analizu hrane, pre svega za obučavanje studenata. Za početak novi Centar za molekularnu biotehnologiju i istraživanja hrane izdavaće samo sertifikat o autentičnom geografskom poreklu srpskih proizvoda kao što su maline, vino, med, sa tendencijom da u dogledno vreme zatraži i akreditaciju za istraživanje i ostalih namirnica. 




Većina nas i ne obraća pažnju na deklaracije na prehrambenim proizvodima i napicima, bez obzira na mnoštvo dodataka kojih danas tako često ima u svakoj namirnici izloženoj na rafovima i u rashladnim vitrinama trgovina. Pažnju nam povremeno skrenu jedino informacije, ili demantiji, da su neke od boja ili neki od dodataka u proizvodu s naše trpeze više ili manje opasni po zdravlje. Stručnjaci, međutim, ukazuju na to da se prehrambena industrija teško može zamisliti bez raznih aditiva koji namirnicama menjaju sastav, kvalitet i trajnost. 

Emulgatori se, tako, dodaju u industrijski proizvedenu hranu da bi ona imala lepši ukus, miris ili boju. Koriste se i kao konzervansi, ima i onih koji se "vezuju" za vodu, kao i onih koji štite meso da se ne pokvari. Različiti zaslađivači, boje i pojačivači ukusa mogu, pokazala su istraživanja, da podstaknu i razvoj raznih bolesti. 

U savremenoj prehrambenoj industriji na raspolaganju su 22 kategorije aditiva (konzervansi, stabilizatori, boje, emulgatori, zaslađivači, zgušnjivači, antioksidansi...), a na takozvanoj pozitivnoj listi je 314 supstanci ili njihovih grupa, označenih brojevima. Aditivi koji se koriste u Evropskoj uniji imaju i slovnu oznaku E. 

- Za aditive koji se nalaze u namirnicama i piću ustanovljena je međunarodna procedura za određivanje dozvoljenih količina koje se mogu koristiti u prehrambenoj industriji - kaže, za "Novosti", Stevan Blagojević, iz Instituta za opštu i fizičku hemiju u Beogradu. - Naša lista aditiva se svake dve godine usklađuje sa evropskom regulativom, koja, opet, direktive dobija od međunarodnih stručnih tela iz ove oblasti. 

Nema apsolutno neškodljivih aditiva, može da se govori samo o stepenu njihove štetnosti, koja zavisi od načina i količine unosa u organizam. Istraživanja pokazuju da smo sve deblji, ali i da, u proseku, živimo duže, dodaje Blagojević. Na primer, nitriti, odnosno natrijum-nitriti, nezamenljivi su konzervansi za mesne prerađevine jer su vrlo efikasni protiv bakterija koje proizvode opasne toksine. Njihova toksičnost se smanjuje tako što se mešaju sa kuhinjskom soli.




Izvor vesti: B92





Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka