Пређи на главни садржај

FITNES I ZDRAVLJE – Mitovi i Istine


Svet fitnesa prepun je zabluda, počev od toga da bez bola nema napretka, pa do toga da ako pre vežbanja pijete vodu, možete dobiti grčeve. U želji da razbiju mitove o vežbanju, stručnjaci savetuju kako možete od vežbanja da očekujete najbolje rezultate.
fitness Fitnes i zdravlje – mitovi i istine




Bez bola nema napretka?
Stručnjaci smatraju da ova zabluda veoma nepovoljno utiče na vežbanje. Kada neka osoba počne da vežba, kod nje se mogu javiti bolovi u mišićima, koji su normalni, ali postoje i drugi problemi, kao što su bolovi u zglobovima, kostima, ligamentima ili tetivama, što može biti loše. Tada bi trebalo da prestane sa vežbom ili da smanjite intenzitet i trajanje vežbanja, jer se bolovi mogu intenzivirati ako se ignorišu.
Zato je važno da se na početku vežbanja krene polako i pridržava jednostavnog plana vežbanja. Tako se mogu izbeći povrede.
Postoji samo jedan pravi način za vežbanje?
Netačno. Ne samo da ne postoji jedan pravi način za svakoga nego ne postoji ni jedan pravi način za pojedinca.
Zbog toga stručnjaci smatraju da treba uključiti različite vežbe u fitnes strategiju kako bi se dostigli ciljevi. Ta strategija treba da bude individualizovana. Vežbe koje odaberete treba da budu prilagođene onome što želite da postignete vežbanjem, a ujedno i optimizirane tako da se izbegnu eventualne povrede.
Više znoja – manje sala?
Takođe neistina. Količina znoja ukazuje na sposobnost tela da održi svoju normalnu temperaturu. Kada se čovek znoji, telo počinje da skladišti toplotu, što može da izazove osećaj hlađenja preko isparavanja znoja iz tela. Prema tome, količina znoja ne zavisi od količine potrošene energije ili kalorija.
Pijenje vode izaziva grčeve?
Grčevi su zapravo simptom dehidratacije. Voda će vam pomoći da osigurate pravilnu hidrataciju tela, koja će na kraju smanjiti rizik od pojave grčeva.
Dizanje tegova vas može učiniti krupnijim?
Ovaj mit odvraća veliki broj žena od treninga, a ono što određuje oblik i veličinu mišića u velikoj meri zavisi i od genetskih faktora.
Trening sa tegovima je važan deo svakog plana vežbanja. Dok vežbe aerobika pomažu srcu i plućima, a istezanje poboljšava fleksibilnost, trening sa tegovima poboljšava snagu i izdržljivost, a kombinacija sva tri treninga čini optimalan plan vežbanja.
Ono što se može desiti prilikom dizanja tegova jeste da osoba dobije na telesnoj težini, jer se time menja sastav tela, odnosno gubi se masno tkivo, a dobija se mišićno tkivo, što je dobro. Mišićno tkivo zauzima manje prostora od masnog tkiva, ali je teže jer je gušće.
Možete ciljati oblast tela?
Još jedan mit. Bez obzira na to koliko vežbi radite za određeni deo tela, fiziološki je nemoguće da izgubite masti u telu iz ciljane oblasti.
Što je najgore, sa delova tela na kojima se najbrže talože masne naslage, te naslage se ujedno i najsporije gube. Masti se gube ili stiču po čitavom telu. Za muškarce je najteže skinuti masne naslage sa područja abdomena, dok su kod žena problematična mesta zadnjica, kukovi i butine.




Preuzeto sa: savremenazena





Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.