Пређи на главни садржај

Namirnice koje brišu godine



UMESTO da se non-stop šminkate, mažete kreme ili pribegavate radikalnijim zahvatima da biste se podmladili, delujte preventivno i konzumirajte namirnice i napitke koji imaju moć da brišu godine, odnosno da vas učine i do deceniju mlađima.
 Thinkstock

Zeleni Čaj: Pijte ga svakodnevno, jer ubrzava metabolizam, pomaže kod dijabetesa, smanjuje rizik od bolesti kardiovaskularnog sistema, ublažava stres...
Kakao: Bogat je flavanolima, prirodnim hemijskim jedinjenjima, koja poboljšavaju dotok krvi u mozak i mrežnjaču oka i poboljšavaju angiogenične ćelije u krvi, važne za obnavljanje krvnih sudava i njihovo funkcionisanje.
SpanaĆ: Sadrži antioksidanse, odlične u borbi protiv kancera. U šoljici spanaća nalazi se gotovo dvaput više vitamina K (važan za zdravlje kostiju) od preporučenog dnevnog unosa.
Brokoli: Pola šoljice ovog povrća, prokuvanog, sadrži više od dve trećine preporučene doze C vitamina, antioksidansa koji štiti imuni sistem. Brokoli sadrži sulforafan, koji je važan za detoksikaciju organizma i flavonoid kaempferol, koji ima antiupalna svojstva. Stoga, ako ste prethodne noći ludovali i to se vidi na vašem licu, jedite brokoli. On će vam vratiti sjaj.
Pasulj i graŠak: Ovo povrće, bogato antioksidansima, fenolima i flavonoidima, važan je faktor u borbi protiv raka dojke, snižava holesterol u krvi i prikuplja u toksine u sistemu za varenje. Od ostalog povrća preporučuju se karfiol, kupus i paradajz, zbog obilja biljnih hormona, pigmenata, vitamina, minerala i antioksidanasa.
Semenke lana: Obiluju omega 3 i omega 6 masnim kiselinama, vitaminima B1, B2 i C vitaminom, gvožćem i cinkom. Pravi su superheroji među zdravom hranom.
Pomorandža: Bogata je vitaminom C koji ubrzava metabolizam, važna je za vitalnost organizma, usporava starenje, smiruje različite upale i potpomaže proizvodnju kolagena. Slično dejstvo imaju i jabuke, kruške, limun, šumsko voće, zbog obilja vitamina C i antioksidanasa.
Riba: Ima čak 20 odsto proteina i omega 3 masne kiseline, koje snižavaju nivo holesterola u krvi, a i deluju preventivno kada je reč o bolestima srca i krvnih sudova. Uz to, riba je bogata vitaminima i mineralima, pa bi je na jelovniku trebalo imati barem dvaput nedeljno.
Piletina: Osim vitamina B kompleksa, sadrži i niacin koji pogoduje pretvaranju proteina, masti i ugljenih hidrata u energiju. Sadrži i selen, važan za hormonalni metabolizam i usporavanje starenja.
Ne zaboravite ni... maslinovo ulje (obezbeđuje esencijalne masne kiseline potrebne za proizvodnju hormona, štiti srce i krvne sudove i deluje kao antioksidans), koštunjavo voće (orahe, lešnike, bademe, jer sadrže vitamin E i smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti), nemasni jogurt (izvor kalcijuma i vitamina D)...

Izvor:novosti

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Šta popiti kada nas nešto boli?

Kad god nas nešto zaboli, mašimo se za lekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta. Uprkos tome što je do njih lako doći, to ne znači da ove nesteroidne antiinflamatorne lekove treba da koristite bez prethodne konsultacije s lekarom jer, kako kaže dr Aleksandar Stefoski, ne deluju svi na istu grupu organa. Uz to neki imaju manje, a neki više neželjenih dejstava. Za početak, evo osnovnih informacija o najčešće korišćenima. Brufen Generičko ime ibuprofen deluje protiv zapaljenja, povišene telesne temperature i bolova (analgoantipiretik), po mehanizmu sličnom dejstvu aspirina. To je nesteroidni antireumatik dobre podnošljivosti, koji se često preporučuje kao prvi izbor u terapiji reumatskih, akutnih infektivnih i drugih bolova. Doziranje je individualno, a prosečne dnevne doze za odrasle su 1.200 do 1.600 miligrama podeljeno u tri-četiri pojedinačne doze; kod dece je prosečna dnevna doza 20 miligrama po kilogramu telesne težine, a kod dece ispod 30 kilograma maksimalna dnevna doza ...

Ovas - ruski eliksir zdravlja

Za jedne - stočna hrana, za druge - hrana bogova. Drevni Grci i Skandinavci su imali potpuno različita mišljenja o zobi. Ova skromna žitarica je bila pravi spas od gladi za mnoge narode, ali u nekom periodu ljudi su je zaboravili. U naše vreme naučnici su otkrili izuzetna isceljujuća svojstva zobi, koja leči mnoge bolesti i pomaže pušačima da ostave cigarete. Zahvaljujući doktoru Vladimiru Izotovu, o „ruskom ovsenom eliksiru“ je saznao ceo svet. Po starim receptima Trideset tri medicinska preparata dnevno, konsultacije najboljih stručnjaka, najsavremenije metode terapije - i nikakvog progresa u lečenju. Sovjetski lekar Vladimir Izotov, koji je preboleo krpeljni encefalitis, nalazio se u teškom zdravstvenom stanju. Usled opasne virusne infekcije dobio je mnogobrojne komplikacije: bolest bubrega, išemiju, srčanu aritmiju, hipertenziju, pogoršanje sluha... Iako je Izotov bio doktor, nije uspeo da izleči sebe uz pomoć najnovijih preparata. Mnogobrojni lekovi, koje je uzimao po ...