Пређи на главни садржај

Hormoni kupuju, ne mi?!


Pre neki dan sam objavila tekst o tome kako hormoni utiču na naše telo spolja, kad smo nervozni,pod stresom ili ciklusom. E sada, ovo govori da mi ˝žene˝ do nekle i nismo krive kada nam se pojavi malo veća želja za šopingom i sl. stvarima ;)



Plodni dani ciklusa najčešće nisu opasni po liniju, ali mogu biti ubitačni po novčanik, tvrde stručnjaci


    Ludovanje hormona usled menstrualnog ciklusa utiču na navike žena u kupovini, pokazali su rezultati najnovijih istraživanja.
„Naš cilj bio je da pokažemo kako ženski ciklus utiče na potrošačke navike, na trošenje novca i odabir artikala u industriji tekstila, kozmetike i hrane", rekao je Gas Sad, jedan od istraživača, profesor marketinga poslovne škole „Molson" pri Univerzitetu u Montrealu.

Proučavane su životne navike 59 žena tokom 35 dana.

Ispitanice su vodile dnevnike u koje su precizno upisivale svoje odluke donete po pitanju oblačenja, kozumacije kalorija, higijene i ulepšavanja i kupovine tokom meseca. Otkriven je izvestan šablon u ponašanju.

Naime, tokom plodnih dana ciklusa (od 8. do 15. dana u slučaju ciklusa od 28 dana) primećeno je da lepši pol više pažnje poklanja svom izgledu.

Objašnjenje za ovaj fenomen leži još u praistoriji, u samom početku evolutivnog procesa.

„Nekada su žene morale da se fokusiraju na aktivnosti koje bi ih učinile poželjnim suprotnom polu tokom plodne faze mesečnog ciklusa, kada je verovatnoća za začeće bila najveća", objasnio je profesor Sad.
Cokolada.jpg
Hormonski disbalans utiče i na pojačan apetit

Ti isti psihološki mehanizmi postepeno su doveli do povećane konzumacije tokom tog dela meseca.

Istraživači su uvereni da će njihovo otkriće pomoći ženama u traženju obrazaca u svom ponašanju, što bi dovelo do većeg stepena svesno donesenih odluka tokom problematičnih dana, bilo da se radi o unošenju kalorija ili kupovini.

    




Izvor: RTS


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.