Пређи на главни садржај

Konjski balsam

Kao i uvek,vođena svojim nekim tegobama, često isčačkam nešto zanimljivo pa tako i ovog puta rešila sam da podelim sa Vama jedan mali i jako koristan tekstić. Verujem da će koristiti jer pre svega meni, ovo o čemu ću ja pisati, pomoglo i te kako i pomaže i pomagaće u mom daljem oporavku.
Reč je o konjskom balsamu,100% originalnom kojeg ima u dve varijante. Znači postoji balsam crvene boje i zelene.

Ja koristim zeleni i jako je dobar. Toliko mi pomaže oko mojih nogu da ne mogu da opišem.
Inače moj problem je taj što imam uganuće i noge su mi totalno bolne, obe. Uganutu nogu mažem zbog cirkulacije a drugu,zdravu nogu, mažem jer mi se cela noga aktivirala i krenule su unutrašnje vene da bole jer se sav teret prebacio na nju.



Sam naziv je dobio zbog veoma jakog dejsta balsama na naš organizam, gde se posle upotrebe oseća velika pokretljivost tela.
Inače njihova ambalaža izgleda ovako:
Krauterhof Konjski balsam - ekstra jak 500ml    Krauterhof Konjski balsam 500ml

Crveni konjski balsam

Konjski balzam sa efektom toplote idealan je za umorne, otečene i proširenim venama opterećene noge. Sadrži ekstrakt divljeg kestena (engl. Horse chestnut), kamfor, ruzmarin, arniku, mentol i esencijalna ulja. Pomaže pri trenutnom uklanjanju bolova usled umora, povreda, oteklina, kao i reumatskih bolova. Pogodan je i za masaže bolnih područja jer greje, aktivira i pruža osećaj olakšanja. Protivupalna i antispasmodička svojstva pojedinih sastojaka smanjuju mogućnost nastanka grčeva i bolova u mišićima.


Zeleni konjski balsam

Konjski balsam sa efektom hlađenja idealan je kod reumatskih promena,bolova u koštano-zglobnom sistemu, slabe cirkulacije,problema sa venama, uganuća, grčeva i modrica. Pogodan je za masažu celog tela. Sadrži ricinusovo ulje, kamfor, mentu, ruzmarin, divlji kesten i i arniku koja pospešuje cirkulaciju i neguje kožu. Ne sadrži nikakve sastojke štetne po ljudsko zdravlje. Proizveden u saglasnosti sa nemačkim sanitarnim zakonima.




By: Tamaris_Vesna

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.