Пређи на главни садржај

8 neočekivanih simptoma stresa


Hronični stres povećava rizik od mnogobrojnih zdravstvenih problema, a neki od njih su i visok krvni pritisak, depresija i srčani udar. Međutim, određeni simptomi stresa često se mogu “pomiješati” sa drugim zdravstvenim simptomima. Evo o čemu se radi.
 Čudni snovi ili snovi koji se ponavljaju
Nažalost, stres kojem smo izloženi tokom dana ima tendenciju da nas prati i dok spavamo. Takvi snovi se često ponavljaju i obično uključuju sledeće: kašnjenje na posao, “propadanje”, kuća u plamenu i utapanje.


Zategnutost mišića

Osjećate se kao da bi vam prijala masaža? Istraživanja pokazuju da stres izaziva zategnutost mišića i utiče na stvaranje grčeva u mišićima, izazivajući veoma oštar bol.

Trzaji oka

Da li ste ikada imali čudne trzaje oka (kada vam oko “poskakuje”)? Jedan od razloga može biti i stres. Iako baš i ne postoje čvrsti dokazi koji to potkrepljuju, istraživanja pokazuju da su osobe koje imaju ovaj problem najčešće izložene visokom nivou stresa.

Problemi sa zubima

Veliki broj ljudi “škripi” zubima dok spava. Drugi, jednostavno, stišću zube dok su budni i pod stresom, a da toga nisu ni svjesni. Oboje može dovesti do bola pa čak i pucanja zuba.

Promjene u menstrualnom ciklusu

Usljed stresa, ženama često može kasniti mjesečnica. Kod nekih žena može doći i do pojave sekundarne amenoreje, odnosno izostanka ciklusa u periodu od tri ili šest mjeseci. Pored toga, menstrualni bolovi, usljed stresa, mogu se znatno pogoršati.

Opadanje kose ili pojava sijedih dlaka

Vjerovatno ste čuli nekoga da kaže kako je “osijedio zbog stresa”, ali istraživanja pokazuju da stres utiče na opadanje kose. Međutim, ako imate genetske predispozicije ka preuranjenoj pojavi sijedih dlaka, stres samo može ubrzati cijeli proces. Usljed stresa, bijela krvna zrnca napadaju folikule dlake i zaustavljaju rast kose. Na taj način, folikule dospijevaju u “stanje mirovanja”, a kosa, prilikom pranja i češljanja, počinje da opada.

Stomačne tegobe

Stres može uzrokovati i stomačne tegobe, a najozbiljnija od njih je sindrom nervoznih crijeva. Iako veza izeđu stresa i pomenutog sindroma nije baš najjasnija, čini se da stres čini crijeva osjetljivijima uzrokujući njihovo učestalo grčenje.

Prehlada


Stres slabi naš imunološki sistem, čime postajemo podložniji čestim prehladama. Istraživanja pokazuju da osobe koje su pod stresom imaju dvostruko veće šanse da se prehlade u odnosu na osobe koje nisu pod stresom.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.