Пређи на главни садржај

Sta raditi sa hranom koja ostane posle praznika

Сви који су јуче себи дали одушка и претерали са храном и пићем, данас морају да буду опрезни, нарочито ако им је храна остала. Намирнице држите у расхладним уређајима, а ако то не учините последице по здравље могу бити бројне.

На менију, по правилу, од меса у свим облицима до лука, јаја, сира, салата, пецива и слаткиша. На калорије и количину се не мисли, па често након празновања преостане хране. Углавном се преостала храна носи кући или се подели са пријатељима.


Међутим, уколико се сва та храна не поједе ни наредног дана, правила су јасна.
Припремљена храна никако не сме да се држи на собној температури, већ у расхладним уређајима. Тако се намирнице неће покварити, па самим тим ни стомак.
„Када је храна термички припремљена, као што је печено месо, торте, колачи, они могу без проблема да се замрзну и то је једини сигурни и безбедни начин да се на дуже време очува намирница и да се спречи њено кварење. Када су у питању намирнице као што су пиринач или кромпир, од тих остатака се може припремити неко друго јело. Све оно што се термички не обрађује рецимо остаци руске салате и свега тога није препоручљиво замрзавати и најбоље је то потрошити у року од два дана, држећи у фрижидеру“, каже начелница Сектора ВМА за превентивну медицину проф. др Соња Радаковић.
Кршењу ових правила највише се радују микроорганизми, а најмање наш стомак.
„На собној температури се могу умножити до броја који ће зацело изазвати гастро обољење, али могућа су и друга обољења“, истиче Радаковићева.
Др Светлана Мићић из Дома здравља „Савски венац“ каже да се дешава да је повећан број пацијената који се јављају после празника и већег празновања.
„Углавом су то гастроинтестиналне тегобе - мучнине, надимања, нека повраћања, па до оних озбиљнијих поремаћаја када су у питању цревне инфекције“, објашњава Мићићева.
Ова стања се могу избећи, ако се придржава основних смерница припреме и чувања хране, јер је увек боље спречити него лечити.
Храну треба спремати у хигијенски одговарајућим условима, што значи на чистој радној површини и са чистим прибором, а пре припреме, обавезно је опрати руке сапуном.




Izvor: RTS

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.