Пређи на главни садржај

Sta su tumor markeri

To su materije koje produkuju celije kancera ili druge telesne celije kao reakcija na postojanje kancera ili odredjenih benignih (nekancerogenih)formacija. Vecinu tumor markera proizvode I zdrave celije, ali je njihova koncentracija mnogo veca u kanceroznim stanjima. Ove materije mogu se detektovati u krvi, urinu, stolici, tkivu zahvaceno tumorom, kao I drugim tkivima I telesnim tecnostima obolele osobe. Tumor marker su, u najvecem broju slucajeva, protein. U skorasnje vreme, u medecinskoj dijagnostici sce se cesce kao tumor marker koriste I genske mutacije, te izmene DNK.
Резултат слика за tumor markeri


U klinickoj upotrebi je mnogo razlicitih tumot markera, od kojih neki ukazuju na jedan tip kanciroma, a drugi na dva ili vise tipova . Ne postoji univerzalni tumor marker, onaj za utvrdjivanje bilo kog tipa kanciroma. U primeni tumor markea ima I odredjenih ogranicenja. Ponekad se desava da raste nivo odredjenih tumor markera u nekim nekancerogenim stanjima. Osim toga, rast tumor markera ne belezi se kod svakog pacjenta s odredjenim tipom kancera. Na kraju, nije utvrdjen tumor marker za svaku vrstu kancera.

Kako se koriste tumor marker


Ova analiza primenjuje se u dijagnostici I lecenju nekih tipova malignih bolesti. Premda povisen nivomoze ukazivati na kancer, ova metoda nije dovoljna za konacnu dijagnozu. Zbog toga se odredjivanje nivoa tumor morkera koristi uredno s drugim testovima – poput biopsije- za utvrdjivanje konacne dijagnoze.

Test na tumor markere obicno se radi pre terapije, da bi se odredio najefikasnijitip lecenja , te adekvatne doze. U slucaju nekih tipova kanciroma , nivo tumor markera odrzava fazu bolesti ili prognozu za pacjenta. Tokom terapijse obicno se povremeno ponavlja test na tumor markere, kako bi se proverilo da li tumor reaguje na terapiju ili ima potrebe za njenim korigovanjem. Na kraju ciklusa lecenja- ponavlja se test zarad utvrdjivanja rizika od recidiva bolesti.

Kako se mere tumor marker

Nakon sto se uzme uzorak krvi ili drugih telesnih tecnosti, odnosno isecak tkiva- labaratoriski  se analiziraju tumor marker razlicitim metodama. Ukoliko je svrha testa delotvornost terapije, ili recidiv kancera, onda se sukcesivno uzimaju uzorci za analizu u odredjenom period. U najvecem broju slucajeva , s ove”serijske provere” mnogo su pouzdanije od samo jednog testa. Premda su tumor marker vrlo korisni u proceni efikasnost terapije I utvrdjivanu recidiva, nijedan njihov tip nije do danas pokazao dovoljno precizan kao iskljucivo sredstvo za pouzdano dijagnostikovanje.  Na primer , PSA (specificni antigen prostate) kojim semeri nivo ove materije u krvi, obicno se u praksi koristi za proveru u vezi s kancerom prostate. Ipak, porast PSA nivoa moze uzrokovati benigna stanja prostate , kao I kancer. Vecina muskaraca s uvecanim vrednostima PSA , zapravo, ne boluje od kancera prostate.
Na slican nacin rezumtati istrazivanja pokazuju da CA-125 testovi- tumor marker cije su vrednosti ponekad poviseni kod zena s kancerom jajnika , ali I kod onih s beningnim stanjima- nisu dovoljno senzitivni niti specificni za uporednu primenu s transvaginalnim ultrazvucnim pregledom sto se tice kancera jajnika.



Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.