Пређи на главни садржај

Gde nestaje svo salo kada smršamo? Ne, ne pretvara se u mišiće…

Gde tačno odlazi salo kada smršamo? Neki ljudi misle kako se masne naslage pretvaraju u energiju i topliotu, dok drugi misle kako se mast pretvara u mišiće. Istina je, zapravo, mnogo zanimljivija.




Tačan odgovor je da se većina potrošene masti - izdahne. Telo sprema višak ugljenih hidrata i proteina u obliku triglicerida, koji se sastoje od ugljenika, vodonika i kiseonika. Trigliceridi se potom spremaju u kapljicama u masnim stanicama.
Jednom kada nastanu masne stanice, one ne nestaju, nego se smanjuju kada se trigliceridi iz njih troše. Kada telu nedostaje energije, kada je dnevni unos kalorija manji od onog koje je telu potrebno za dnevne aktivnosti, trigliceridi se metabolizuju, i uz pomoć kiseonika u atmosferi pretvaraju u ugljen-dioksid i vodu.
Kako bi potrošili 10 kilograma ljudskog sala, potrebno je udahnuti 29 kilograma kiseonika, nakon čega nastaje 28 kilograma ugljen-dioksida i 11 kilograma vode.
Kako bi uneo potrebnu količinu kiseonika, prosečan muškarac trebalo bi da udahne i izdahne oko 33.000 puta, a prosečna žena više od 50.000 puta. Nakon prolaska kroz metabolizam, nekadašnja mast napušta organizam kroz izdisaje, u kojima se ispušta ugljen-dioksid.
Australijski naučnik Endru Braun izračunao je tačne vrednosti masti, a rezultate je objavio u časopisu "British Medical Journal".
- Postoji iznenađujuća količina neznanja i zbunjenosti oko procesa metabolizma da gubi težinu - rekao je Braun.
- Tačan je odgovor da većina mase koja se izdahne odlazi u vetar - rekao je australijski TV voditelj i bivši fizičar Ruben Mirman, koji je sarađivao sa Braunom na istraživanju.
Izračunali su kako od 10 kilograma masti, 8,4 kilograma napušta telo. Preostalih 1,6 kilograma pretvara se u vodu, koju telo napušta u urinu, fekalijama, znoju, dahu, suzama i drugim telesnim tečnostima.
Važno je da upozorimo kako nećete brže gubiti telesnu težinu ako brže dišete - na taj način samo ćete postići hiperventilaciju, od koje će vam se vrteti u glavi, a mogli biste i da izgubite svest.
Jedini pouzdani način za gubitak viška kilograma je unos manje kalorija nego što trošite - ili kroz manju hranu, ili kroz povećanje telesne aktivnosti.



Izvor:vestionline

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.