Пређи на главни садржај

Važno je piti vodu, ali na pravi način!

Baš kao što postoje i pravila za hranjenje, postoje i načini pijenja vode koji donose najviše dobrobiti našem fizičkom telu... 





Pijenje vode je više od samog naslanjanja staklene čaše na usne i gutanja. S malo više osveštenosti, način na koji pijete vodu će ozbiljno promeniti vaš život. Za neke to znači da neće morati da trče u wc po ceo dan, neki će se rešiti masivnog podrigivanja posle jela, a neki bolnog osećaja sitosti i prenaduvenosti posle jela. Sve to može doći s malim, jednostavnim promenama..

Ajurvedski način pijenja vode je:
1. Pre svega, sednite i popijte (baš kao što biste trebali da sednete kada jedete).
2. Uzmite gutljaj, nemojte ispijati celu čašu. Mali gutljaj, gutanje, disanje. Ponovite.
3. Pijte vodu tokom dana. Ako progutate previše vode odjednom, vaše telo zapravo ne upija tu tečnost. Većina toga samo prođe kroz vas.
4. Temperatura vode treba najmanje da bude sobna. Toplo je uvek bolje. Hladna i ledena voda doslovno gasi vaš “plamen” varenja.
5. Posle jela popijte samo mali gutljaj vode. Ako pijete previše dok jedete, vaš stomak neće imati dovoljno prostora za varenje. Zapamtite ovo pravilo: ispunite vaš želudac 50% hranom, 25% vodom i ostavite 25% praznog prostora za procese varenja
6. Iz istog razloga, ne pijte puno vode pre ili posle obroka.
7. Pijte kada ste žedni. Žeđ je prirodni poriv koji treba poslušati. To znači da telu treba voda.
8. Što se tiče količine, mi smo svi različiti, različitih veličina sa različitim dijetama i načinima života. Univerzalno pravilo od osam čaša dnevno se jednostavno ne može primeniti na svakoga. Naravno, čudesno ljudsko telo ima sopstveni ugrađeni mrni sistem za žeđ. Ako ste žedni, pijte vodu. Kada slušate signale žeđi i pijuckate vodu tokom dana imaćete pravu meru.
9. Vaš urin je još jedna provera da li je vaše telo dovoljno hidratizovano. Trebao bi da bude prilično bistar i boje slame. Ako je tamno žut trebate da pijete više.
10. Vaše usne su još jedan pokazatelj. Ako su suve, vjerojatno je vaše telo dehidrirano.
Pravila su vrlo jednostavna. Ali, mogu da naprave ozbiljnu promenu u načinu na koji se osećamo na dnevnoj bazi. Važno je pravilo da postanemo svesni onoga što jedemo i pijemo i da osluškujemo signale tela.






Izvor: Žena


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.