Пређи на главни садржај

10 biljaka koje blagotvorno utiču na zdravlje

Iako živimo u eri velikog napretka tehnologije, ljudi se sve više okreću alternativnoj medicini i lečenju biljkama. Ovih deset biljaka koje se mogu naći na našem podneblju su vrlo poznate u narodu kao pravi čudotvorci kada je u pitanju lečenje različitih bolesti.

1) KOPRIVA
Blagotvorna dejstva ove biljke su vekovima poznata, a njeni listovi koji žare se tradicionalno koriste za: čišćenje krvi, anemiju, obilne menstruacije, homoroide, ovčije boginje, posekotine, itd.


2) ŽALFIJA

Salvia, latinski naziv ove biljke, znači "da izleči". Kada se pije, žalfija je dobra za varenje, jetru, pojačano znojenje, anksioznost, depresiju, sterilitet kod žena, menopauzu, itd.

Sa druge strane, kada se nanosi spolja, žalfija je odlična za: ujede insekata, infekcije kože, infekcije grla, usta i desni, vaginalni iscedak, itd.

3) NOĆURAK

Mladi koren može da se jede kao povrće, a izdanci kao salata. Izgnječen koren ove biljke može da se koristi kao obloga za modrice i udarce.

Čaj koji se koristi takođe od korena, koristi se u lečenju gojaznosti i bolova bešike. Ipak, najvredniji deo ove biljke su listovi i kora, jer se koriste za pravljenje ulja od noćurka koji pomaže u lečenju: multiple skleroze, PMS-a, hiperaktivnosti, ekcema, akni, lomljivih noktiju, reumatoidnog artritisa, oštećenja jetre uzrokovanog alkoholom, itd.

4) NANA
Nana se smatra i za najstariji lek na svetu, jer su arheolozi pronašči dokaz da se ova biljka koristila pre nekoliko desetina hiljada godina. Nana je bogata manganom, vitaminom A i vitaminom C. Izgnječeni listovi ove biljke su dobri ako se utrljavaju na bolna i otekla mesta. Kao čaj, nana je odlična za: upalu bešike, nervozni stomak, zatvor i nadutost, smanjuje razvoj bakterija i snižava povišenu temperaturu.

5) MATIČNJAK

Matičnjak je poznat kao biljka sa listovima koji mirišu na limun. Cvetovi, koji se pojavljuju samo leti, su puni nektara. Izgnječeni listovi, kada se utrljaju na kožu, koriste se za ujede komaraca i drugih insekata, herpes i rane.

Čaj od matičnjaka upotrebljava se za lečenje: prehlade, visoke temperature, hipertiroidizma, depresije, blage insomnije, glavobolje, lošeg varenja, itd.

6) ČAJEVAC

Čak su i aboridžini koristili čajevac za razne zdravstvene probleme, recimo žvakanjem listova ove biljke otklanjali su glavobolju.

Listovi i grančice, koje se koriste za pravljenje ulja od ove biljke, imaju antifungalna i antibakterijska svojstva i ovo ulje bi definitivno trebalo da nađe svoje mesto u svakom domu. Ulje čajevca se koristi za lečenje: cistitisa, vaginalnih infekcija, akni, atletskog stopala, ujeda insekata, opekotina, hroničnog umora, groznica, itd.

7) KAMILICA
Zbog svog slatkog i svežeg voćkastog mirisa, kamilica se dugo koristila kao lek za razne probleme sa sistemom za varenje. Ona ima umirujuć efekat, a u aromaterapiji se koristi za smanjivanje stresa i otklanjanje nesanice. Ova biljka se najčešće koristi za tretiranje zubobolja, bolova u ušima, bolova u ramenima i neuralgije.

8) NEVEN

Neven raste na gotovo svakoj vrsti zemljišta, važno je samo da ima dovoljno vlage. Neven je jako poznat po svom blagotvornom dejstvu na razne kožne bolesti, ali i za ujede, opekotine, rane, vene, itd. Ako se unosi kao čaj, neven je dobar za povišenu temperaturu i hronične infekcije, kao i za proširene vene. Kao obloga, neven je dobar za uklanjanje bradavica.

9) ČIČAK

Čičak takođe traži vlagu i može da raste i ako je sve vreme na suncu. Ova biljka je vrlo popularna u istočnjačkoj medicini. Koren se korsiti za čišćenje od toksina iz organizma, kao i za uklanjanje infekcija grla i kožnih problema, kao što su: opekotine, osipi, plikovi, ogrebotine, herpes, ekcemi, akne i ujedi.

Listovi i seme može da se izmrvi i da se koristi kao obloga za ogrebotine, opekotine i čireve.
10) ALOE VERA

Aloja raste samo na dobro osunčanim mestima, gde je zemljište suvo. Iako sama biljka ima užasan ukus, ona je i dalje jestiva. Sok iz ove biljke je izuzetno dobar za ubrzavanje isceljenja kože, kao i za smanjenje rizika od zadobijanja infekcija prouzrokovanih posekotinama, opekotinama i ekcemima.

Osim što se koristi spolja, aloja je takođe dobra i da se pije. Ona je poznata kao odličan lek za hroničnu opstipaciju, slab apetit, probleme sa varenjemem i za čir na želucu.





Izvor:BlicŽena

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.