Пређи на главни садржај

Kad hrana izaziva bol

Svi smo iskusili agoniju prejedanja. Ali da li bi vaša ishrana zaista trebalo da bude krivac za artritis, bolove u mišićima, astmu i poremećaje na koži?

Naučnici su pronašli čvrstu vezu između bolova i izbora hrane. 

Oko 70% naših imunoloških ćelija tj. leukocita nalazi se u digestivnom traktu, dakle svakodnevno dolaze u kontakt sa hranom koju jedemo. Ako imuni sistem podstakne neka bakterija iz hrane ili on označi hranu kao alergen ili pati od disbalansa važnih hormona kao što je insulin, on može da uključi alarm za upalu. 




Iako je upala važan deo procesa telesnog isceljenja, hronična upala je u korenu mnogih smrtonosnih bolesti. Dobra stvar je da, uz dobar plan ishrane, možemo u potpunosti da je iscelimo i sprečimo. 


Evo pet načina da smanjite upalu: 

1. Izbacite brašno i šećer 
Belo brašno, prost ugljeni hidrat. uz pomoć digestivnih enzima se već u vašim ustima pretvara u šećer. A visoke količine šećera u ishrani povećavaju količinu završnih produkta gligacije (Advanced Glycation End /AGE), koji nastaju vezivanjem molekula glukoze za protein pa on biva oskrnavljen (krute i rigidne strukture). 

Kako telo pokušava da razloži te štetne AGE-ove, ćelije imunog sistema luče „kurire” za upalu - citokine. 

U zavisnosti gde se AGE-ovi dese i od vaših genetskih predispozcija, to može dovesti do artritisa, katarakte, srčanog oboljenja, slabe memorije ili izborane kože. 

2. Izbegavajte hranu na koju možete biti osetljivi ili alergični 
Ako jedete hranu na koju ste alergični to dovodi do destabilizacije insulina i niskog nivoa šećera u krvi što opet, pojačava zapaljenje. Visok nivo insulina povećava nivo kortizola, hormona stresa, koji onda tera telo da zadržava mast a ne da je sagori za energiju. Povećana mast oko struka je indikator hroničnog zapaljenja. 

Alergije na hranu takođe mogu da podstaknu mastocite da opuštaju histamin, što dovodi do crvenila i oteklina takođe vezanih za upalu. 

Morate da napravite individualan plan ishrane kako biste izbegli hranu na koju ste alergični. Najuobičajeniji alergeni su pšenica, gluten, kukuruz, mlečni proizvodi, šećer i krompir. 

3. Jedite dugu 

Crvena rotkvica, ljubičasti kupus i tamno zeleno povrće bogati su vitaminom C i drugim antioksidantima koji sprečavaju upalu. Jedite brokoli, karfiol, prokelj i kelj; sumpor u ovoj porodici povrća pomaže čišćenju jetre. 

Jedno istraživanje objavljeno u Journal of Nutrition je pokazalo da jedenje bobičastog voća svakoga dana značajno može da smanji upalu. 

4. Jedite posne proteine 

Pasulj, piletina, ćuretina i divljač su odlični izvori nemasnih proteina. Harvardska škola za javno zdravlje objavila je u martu studiju koja je povezala konzumiranje crvenog mesa (govedine, svinjetine i jagnjetine) sa većim rizikom od rane smrti. 

Crveno meso ima visoke količine arahidonske kiseline koja može da izazove upalu. 

5. Promenite ulje 
Izbegavajte rafinisane trans-masti, omega-6 ulja (od soje i kukuruza) i koristite maslinovo za kuvanje. Ono je moćno anti-upalsko ulje. 

Meso od goveda koja se hrane na pašnjacima, ulja od lana i konoplje, divlji losos (neuzgajan na farmama) ili manje ribe poput haringi, skuše i sardina su najbolji izbor za hranu koja sprečava upale. 





Izvor:B92


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.