Пређи на главни садржај

Melanom - sumnjiva svaka tamna mrlja


Kako smanjiti rizik od melanoma? Svi ljudi koji imaju preko 50 mladeža spadaju u rizičnu grupu i moraju jednom godišnje da se pregledaju kod dermatologa. Pregled je bezbolan.


 Pregled kod dermatologa je bezbolan


Zbog sve većeg porasta broja melanoma i drugih vrsta malignita kože, dermatolozi i hirurzi plastičari, a u nekim zemljama i njihova udruženja, redovno podsećaju na važnost kontrolnih pregleda i redovnu zaštitu kože od sunca. Ako se promene uoče na vreme, može da se spreči širenje melanoma, od kojeg godišnje u svetu umre oko 37.000 ljudi!




Najviše sumnjivih promena primeti se za vreme letnjih meseci, jer se na otkrivenoj koži lakše vidi svaka nova mrlja ili promena na postojećem mladežu. Međutim, često se dešava da naizgled bezazlena mrlja na koži raste i menja se godinama, ne svrbi i ne boli, i tek kada prokrvari, pacijent se javi lekaru. Tada je verovatnoća da se tumor već "rasejao" znatno veća.

Prema rečima dr Lidije Kandolf Sekulović, dermatologa iz Klinike za kožne i posle bolesti Vojnomedicinske akademije, čak 70 odsto melanoma nastaje kao nova promena:
- Sumnjiva je svaka tamna mrlja koja se menja tokom vremena, ima nepravilne ivice, više boja ili počinje da se izdiže iznad nivoa okolne kože, čak i kada ne pecka, ne svrbi i ne boli.
Dr Kandolf Sekulović kaže da se još ne znaju svi faktori koji "pretvaraju" mladež u melanom. Rizične grupe su svakako pacijenti sa svetlom kožom, svetlim očima i tenom, riđe kose i oni koji su u familiji imali nekog sa melanomom.
- Svi koji imaju preko 50 mladeža spadaju u rizičnu grupu i moraju jednom godišnje da se pregledaju kod dermatologa. Sumnjive mladeže dermatolog posmatra posebnom lupom ili dermoskopom. Pregled je potpuno bezbolan i kratko traje, a daje vrlo pouzdane pokazatelje. Uključuje i digitalnu tehniku fotografije, koja omogućuje kompjutersku obradu slike. Dobijena slika čuva se u računaru kako bi na sledećem pregledu mogla da se uporedi sa novom slikom i tako utvrdi da li je bilo promena.
Oni koji su imali opekotine u detinjstvu imaju veći rizik za nastanak raka kože i melanom u odraslom dobu, objašnjava naša sagovornica. Međutim, bezopasni mladež i opasni melanom nisu uopšte srodni. Boja im je često jedina zajednička karakteristika. Ćelije melanoma, imaju izmenjen DNK i razmnožavaju se neprirodno u svakom delu kože.
Dr Milica Rajović, hirurg plastičar iz Klinike za plastičnu hirurgiju i opekotine na VMA, kaže da to ne znači da će svaki mladež da se pretvori u zloćudni tumor:
- Većina mladeža je sasvim bezopasna. Ukoliko na telu postoji mladež koji se stalno povređuje vešom, kaišem, treba ga operativno ukloniti - savetuje dr Rajović.
Velika je zabluda, kaže ona, što mnogi misle da mladeže ne treba dirati. Jer, ako se melanom ukloni dok je još samo mala mrlja na koži, može da se spreči njegovo širenje dublje u kožu, a time i rasejavanje u krv ili limfne čvorove. Tek nakon patohistološkog nalaza može sa sigurnošću da se kaže da li je promena bila zloćudna ili nije.
IVICE, BOJA, VELIČINA
Pre odlaska kod lekara mladeži mogu da se ispitaju i jednostavnim samopregledom:
SIMETRIČNOST MLADEŽA Bezopasan mladež je pravilnog oblika: okrugao, ovalan ili duguljast. Najlakše se utvrđuje da li je mladež simetričan kad se razvuče koža. Ako po sredini može da se povuče zamišljena linija koja deli mladež da dva dela koja nisu jednaka potrebno je mišljenje specijaliste.
IVICE MLADEŽA Ako su ravne, uredne i čistih obrisa, sve je u redu. Ako su ivice nepravilne, nareckane ili nejednake boje, potražite mišljenje lekara specijaliste.
BOJA MLADEŽA Mladeži ima jednu ili dve boje, dok melanomi imaju više od tri boje, nejednako su obojeni, "šareni" i nepravilni. Boja i mladeža i melanoma varira od svetlobraon do tamnobraon i crrne, uz nijanse i plave i sive boje.
VELIČINA MLADEŽA Ako je prečnik mladeža veći od šest milimetara, potrebno je obratiti se lekaru specijalisti. Međutim, sama veličina mladeža ne ukazuje na opasnost ukoliko nije praćena nekim drugim promenama: bojom ili nepravilnim ivicama.
PROMENE MLADEŽA Promene mladeža u smislu rasta i menjanja, pojava polja hiperpigmentacije i depigmentacije, zapaljenja, vlaženja, krvarenja nisu dobar prognostički znak i jedan su od velikih razloga za odlazak na specijalistički pregled.



Izvor vesti: novosti



Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.