Пређи на главни садржај

Šta usne govore o zdravlju?


Usne se uglavnom pominju u kontekstu lepote, ali one mogu mnogo da nam kažu i o našem zdravlju. Evo na šta treba da obratite pažnju:

Otečene usne

Ovo može biti jasan znak da sa vašim zdravljem nešto nije u redu. Uzrok otečenih usana je ponekad Kronova bolest ili osetljivost na hranu.

Ispucale usne

One ponekad pucaju zbog anemije do koje dolazi zbog manjka gvožđa u organizmu. Međutim, to takođe može biti i znak dijabetesa jer visok nivo glukoze podstiče razvoj gljivice kandide koja često napada uglove usana.

Usne koje peckaju

Ovo može biti znak depresije. Postoji mnogo senzora u mozgu koji mogu postati osetljiviji ako dođe do psihološke neravnoteže.

Usne koje se "ljušte"

Ako su vam usne suve i konstantno osetljive, to može da bude pokazatelj neke alergije. Ovakve usne mogu neznatno i da oteknu, od čega koža puca i ljušti se. Uzrok iritacije može biti najrazličitiji, od rukavica koje koriste zubari do karmina ili kikirija.
Najlbolje je da proverite svoju šminku ili da niste na nešto alergični.

Crvena aura

Ovo je takođe jedan od simptoma alergije koja se uglavnom javlja od preterane konzumacije gaziranih pića. Doktori smatraju da su ljudi uglavnom alergični na Benzojevu kiselinu koja se nalazi u gaziranim pićima, pastama za zube...

"Ljuspičaste" usne

Ova pojava je poznata i kao “ekcem lizanja”. Koža na usnama ima manje lojnih žlezda u odnosu na ostatak kože i zato se isušuje brže od ostalih delova tela. Kada osoba previše liže usne one se suše i postaju osetljivije na razvoj glivica.

Groznica

Groznica se javlja kao reaktivacija herpesa. Kada jednom dobijete ovaj virus on više ne napušta telo, a pojava groznice je znak slabog imunog sistema.
Međutim, ona može biti i znak loše ishrane. Ako traje duže od 2 nedelje treba otići lekaru.

Blede usne

Bolesti srca i pluća utiču na količinu kiseonika u krvi; kada nivoi kiseonika značajno opadnu usne postaju plavičaste. Blede usne su često posledica anemije.








                                    


Preuzeto sa:B92





Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.