Пређи на главни садржај

Omiljena tajna domaćica na Balkanu



Lovorovo drvo( Laurus nobilis) je  azijskog porekla, ali se danas uzgaja i u mediteranskim krajevima, pa lako dolazi do šerpi širom Balkana.

Nekada je imao mnogo višu poziciju od dodatka u loncu, postavljao se na glave pobednika u bici, ili na Olompijadi, pa i danas simbolično nađe mesto na najbržem atleti ili najuspešnijem studentu.

Iako se lovorov list ne jede, minerali i vitamini iz njega dospevaju ujelo tokom kuvanja. Oni su dobar izvor vitamina i sadrže značajne količine gvozđa i magnezijuma, kao i kalcijum i mangan. Lovorov list smiruje stomak i pomaže kod digestivnih problema.

                       

SASTAV I DEJSTVO

* U srednjem veku se verovalo da lovorov list izaziva abortus ali i da ima magične osobine. 
Nekad se koristio i da se oteraju moljci jer laurinske kiseline imaju insekticidne osobine. 

* Koristi se da snizi šećer u krvi, protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija, čira na želucu, reume, amenoreje i kolika. 

* Lovor je poznato sredstvo koje steže, deluje protiv nadimanja, olakšava varenje, ima diuretičke osobine i koristi se da izazove povraćanja.

* Ulje lovora se upotrebljava u tretmanu modrica i uganuća. 

* Koristi se protiv glavobolje jer sadrži partenolide, sastojke koji blagotvorno deluju na migrenu.
 
* Sadrži eugenol, supstancu koja deluje protivupalno i antioksidantno.

* Oblog od tkanina potopljene u vodu u kojoj je provrio lovorov list pomaže kod prehlada, gripa, kašlja i bronihitisa. 

* Masiranje esencijalnim uljem lovora pomaže kod uganuća, otoka, bolova u leđima, artritičnih i reumatskih bolova.

* Lovorov list posebno pomaže u varenju proteina. 

* Ispiranje kose vodom u kojoj je stajao lovorov list pomaže protiv peruti.


SAVETI PLUS

* Suvi listovi lovora trebalo bi da budu celi i maslinastozelene boje. Ako su braon znači da su izgubili ukus. 

* U dobro zatvorenoj tegli, na tamnom mestu, lovorove listove možete da čuvate duže od dve godine.

* Lovorov list se u kulinarstvu širom sveta najčešće upotrebljava za čorbe, sosove, paprikaše, ribu, meso, živinsko meso, kao i u zimnici.

* Sveži listovi imaju blag ukus, a nekoliko nedelja posle branja i sušenja razvijaju aromu. U kuvanim jelima ukus i miris dolaze do punog izražaja. 

* Lovorov list može da se koristi ceo ili da se isitni. Isitnjeni listovi imaju jači miris od celih.

* Lovorovi listovi se obično izvade iz jela pre serviranja.

* 1/4 kašičice mlevenog lovorovog lista = 1 ceo lovorov list. 




Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.