Пређи на главни садржај

Suvo voće umesto slatkiša: Napravite zdrave grickalice




Naše bake su bile u pravu kada su govorile da na stolu uvek treba držati činijicu suvog voća koje je, sudeći po tome šta se sve sadrži, neiscrpna riznica zdravlja. Iako mnogima nije privlačno kao sveže, suvo voće ima svojih prednosti – ima zavidnu količinu gvožđa, vitamina C i E i beta-karotena, sjajnog borca protiv slobodnih radikala. Vrednost suvog voća se ogleda i u bogatstvu mineralnih materija, naročito kalijuma i magnezijuma, zbog čega se smatra izuzetnim izvorom energije.












U 100 grama suvog voća nalazi se, u proseku, od 600 do 800 mg kalijuma, u suvim kajsijama čak 1.370 mg, a u suvim bananama još više – čak 1.490 mg. Kajsije imaju i rekordnu količinu beta-karotena, čak 4.620 mg u 100 grama ovog osušenog voća.
S obzirom na to da je reč o visokokaloričnim namirnicama, sušeno voće treba jesti zimi, jer obezbeđuje dodatnu energiju za borbu protiv hladnoće.
Lako se vari, pa sve hranjive materije brzo stižu u krvotok, zbog čega se posebno preporučuje svima koji se bave fizičkim poslovima. Opet, svi oni koji su na dijeti bi trebalo da ga izbegavaju pošto ima trostruko više kalorija od svežeg voća.

I kalorično i zdravo
Na našem podneblju najčešće se jedu suve šljive, smokve, jabuke, kruške, kajsije, grožđe, mada se sve više navikavamo i na egzotične vrste kao što su urme, ananas, banane, papaja…
Suve šljive su bogate sorbitolom i vlaknima, pa zbog toga imaju veći laksativni efekat od svežih šljiva. Predstavljaju i pravu malu riznicu kalijuma, vitamina C i K.
Zbog velike količine vitamina C, suve šljive omogućavaju i da se gvožđe u organizmu bolje iskoristi.
Suve kajsije se preporučuju profesionalnim sportistima i svima koji imaju redovne fizičke aktivnosti jer sadrže ogromne količine kalijuma, važnog za normalan rad mišića. Porcija od pet suvih kajsija pokriva dvadeset odsto dnevnih potreba za ovim mineralom, ali i pet odsto naših potreba za gvožđem.
Suve smokve su zdrave, ali i veoma kalorične. Sadrže 50–70 odsto šećera, zbog čega su dijabetičarima strogo zabranjene. Smokve sadrže i važne vitamine B-grupe, vitamin C i beta-karoten, a od minerala kalcijum, kalijum, fosfor, gvožđe i bakar. Količina magnezijuma u suvim plodovima je tri puta veća nego u svežim, pa su zato suve smokve važan izvor ovog minerala neophodnog za mišiće, krvne sudove i nervne ćelije.
Suvo grožđe je zdrav i ukusan izvor prirodnog šećera, pa ga uvek možete koristiti kao zamenu za šećer. Bogato je kalcijumom i gvožđem.
Urme obiluju vitaminom A, magnezijumom i gvo­žđem, a kalijuma imaju čak 1.370 mg u sto grama. Posebno su bogate vitaminima B1 i B5, kao i folnom kiselinom. U svežem stanju sadrže 55 odsto šećera, koji se sušenjem dodatno koncentriše. Suve banane i ananas obiluju velikim količinama magnezijuma, pa su zato sjajni borci protiv stresa. A ako vas muči nesanica, pre spavanja pojedite dve sušene banane i popijte šolju mleka.

Napravite grickalice
Zdrave kuglice
Potrebno je: 100 g suvih kajsija, 100 g suvih šljiva, 100 g mlevenih lešnika ili oraha, 3 kašike meda, malo cimeta
Priprema: Suvo voće usitnite u blenderu, dodajte mlevene orahe, med i cimet, napravite homogenu masu, pa od nje pravite kuglice.

Voćne štanglice
Potrebno je: šolja i po zobenih pahuljica, šolja seckanog suvog voća (banane, kajsije, šljive, jabuke, grožđe), 3 kašike meda, 3 kašike soka od pomorandže, pola šolje seckanih oraha, 2 kašike rastopljenog putera
Priprema: Sastojke dobro izmešajte i rasporedite ih po tepsiji obloženoj papirom za pečenje.
Pleh stavite u rernu zagrejanu na 220 stepeni i pecite desetak minuta dok testo ne požuti. Izvadite iz rerne i isecite štanglice.




Izvor vesti:BlicŽena



Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.