Пређи на главни садржај

Praznična trpeza - kalorijska bomba




U vreme praznika jelu i piću teško je odoleti, a praznične trpeze pretvaraju se u prave festivale hrane, koji mogu da izazovu ozbiljne zdarvstvene probleme. Kako izdržati praznični udar na želudac, kada se samo tokom nekoliko dana u organizam unese i više od 10 000 kalorija?
avlxyz / Flickr.com
avlxyz / Flickr.com
Podvarak, sarme, pečenja, ukusni su i nezaobilazni specijaliteti nacionalne kuhinje. Ipak svečarska trpeza prebogata je masnoćama i predstavlja pravu kalorijsku bombu. Naš organizam sam proizvodi dve trećine potrebnog holesterola, a da bi normalno funkcionisao odraslom čoveku je dnevno potebno još samo 200 miligrama da unese hranom.

"Jedno jaje sadrži 270 miligrama holesterola. Dakle dnevna potreba za holesterolom za odraslog coveka koji normalno radi i funkcionise je svega jedno jaje dnevno 6:238:29 Naravno da taj višak holesterola koji unesemo organizam pokušava da ga se oslobodi tako sto ga taloži na druga mesta gde ga inace ne bi trebalo da bude. Prvo gde se taloži su krvni sudovi" kaže za B92 Katarina Lalić, Šef Centra za lečenje holesterola, Instituta za endokrinologiju KCS.

Od velike količine masnoća pate i jetra, želudac, gušterača, protok krvi se usporava, raste krvni pritisak i srce je ugroženo.

"Nisam vodio računa o tome šta jedem, kako jedem. Godinama sam imao povišen holesterol i doktori su mi govorili da je to malo povećan holesterol i ja nisam obracao pažnju a onda sam doživeo infark." objašnjava jedan pacijent.

A kada se uz masnu hranu i žestoka pića dodaju torte, kolači, pite, naglo rastu i trigliceridi.

"To je osnov nastanka infarkta, šloga, angine pektoris, zapušenja krvnih sudova i oštećenja ciljnih organa od toga" dodaje dr Katarina Lalić.

Praznično preterivanje u shrani ugrožava život bolesnima i šteti zdravima. U Srbiji raste broj muškaraca mlađih od 35 godina koji moraju da uzimaju lekove za probavu. A lekari kažu da bi se u praznicima bezbrižno moglo uživati uz više voća i svežih salata. Morska riba sadrži svega 50 miligrama holesterola, a maslinovo ulje ga uopšte nema.


Izvor vesti: B92


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.