Пређи на главни садржај

Kako se hraniti tokom praznika?


Na početku smo praznične sezone i tek nam predstoje slavlja urpiličena bogatim trpezama. Bez obzira na to gde idete, nije lako odoleti iskušenju poslastica i hrane koja se sprema posebno u ovo doba godine, a sigurno ne želite ni da kvarite raspoloženje i uživanje u praznicima.







Jedite promišljeno 

Budite svesni hrane koja je oko vas i onoga što vas nagoni na jelo. Bilo da je u pitanju kutija čokolade, švedski sto ili sarme i pečenje na slavi, razmislite pre nego što drugi put napunite tanjir. 

Jedite polako 

Pažljivo žvaćite svaki zalogaj i sačekajte da se hrana slegne, pre nego rešite da nastavite. 

Napravite spisak pre odlaska u prodavnicu 

Kako su prodavnice prepune primamljivih namirnica, najbolje je da se pridržavate unapred pripremljene liste i u korpu stavljate samo ono što vam je zaista i neophodno. 

Daleko od očiju - daleko od stomaka 

Ako pravite kolače ranije, zamrznite ih ili ih sklonite iz vidokruga kako ne bi bili preveliko iskušenje. Na proslavi nemojte da stojite blizu stola sa hranom. 

Vežbajte 

Nije lako uklopiti vežbanje uz brojne obaveze i pripreme oko predstojećih praznika. Napravite kratku šetnju pre ručka ili ustanite posla sata ranije i trčite. Koristite stepenice umesto lifta, a prijateljicama umesto kafe predložite čas joge. 

Jedite ono što volite 

Obećajte sebi da ćete se slasnom hranom častiti samo u vreme praznika. 

Oslobodite se stresa 

Stres podstiče apetit, zato svakodnevno odvojite nekoliko minuta samo za sebe kako biste se opustili. 

Ne držite dijetu 

Ovo definitivno nije vreme kada treba da pokušavate da smršate. Umesto toga se koncentrišite na održavanje kilaže i ne nervirajte se ako malo teže zakopčavate pantalone. Posle praznika će se sve vratiti na svoje mesto. 




Izvor vesti:B92



Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.