Пређи на главни садржај

Šest najvećih fitnes mitova i istina




Ako se spremate da promenite način života, da menjate navike ili pravite planove i postavljate nove ciljeve za vašu fizičku aktivnost, proverite raširene mitove i zablude o fitnesu i mršavljenju. Ima puno informacija o tim temama i neke su pouzdane a neke nisu. Važno je da postavljate pitanja i tražite odgovore za sve u šta niste sigurni. Raspitajte se kod stručnih fitnes instruktora i zatražite savet. Proverene informacije i dobri saveti će vam pomoći da  održite dobru formu, da budete zdravi i izbegnete povrede tokom vežbanja.
Postoji nekoliko najraširenijih zabluda u vezi sa vežbanjem i mršavljenjem i zato predlažemo da ih pročitate.

                                                          Vezbanje

Mit broj jedan: Možete mršaviti na određenim delovima tela izvođenjem vežbi koje su usmerene baš na te delove tela.

Istina: Ovaj koncept je poznat pod nazivom  "spot trening" ali nažalost ne pomaže sagorevanju masnoća. Kada mršate vi na žalost ne možete da birate na kom delu tela će se ispoljiti redukcija težine. Vaše telo samo određuje koje masne naslage će koristiti. Na primer: radeći trbušnjake vaši trbušni mišići će ojačati ali to neće smanjiti masne naslage na stomaku. Na sličan način, trčanjem ćete aktivirati sagorevanje masnoća u celom telu a ne samo na nogama. Najbolje što možete uraditi je da napravite uravnotežen program vežbanja kombinacijom izbalansiranih vežbi za različite grupe mišića tako da poboljšate tonus tela i ujedno mršavite.
Mit broj dva: Žene koje dižu tegove će previše povećati mišićnu masu.

Istina: Da bi se postiglo nabijanje mišića podizanjem tegova potreban je testosteron a nivo tog hormona je znatno niži kod žena nego kod muškaraca tako da u većini slučajeva žene ne mogu lako da nabilduju mišiće. Ustvari, pošto mišići zauzimaju manje prostora nego masnoće, dešava se da žene smanjuju obim radeći bodibilding. Pored toga što ubrzava metabolizam, smanjuje rizik od osteoporoze, povećava nivo snage, ova vrsta treninga će vam takođe pomoći da smršate.

Mit broj tri:  Ako ne možete da vežbate naporno i često onda vežbanje nema smisla. 

Istina: Čak i umerena fizička aktivnost smanjuje rizik od srčanog udara i šloga. Ako ne možete da izdvojite 30 minuta za vežbanje onda to podelite na tri dela po deset minuta u toku dana kada imate vremena.  Svako može da nađe deset minuta slobodnog vremena u toku dana i odradi nekoliko vežbi. Postoje jednostavne stvari koje možete raditi da biste poboljšali fizičku aktivnost i bez odlaska u teretanu: koristite stepenice umesto lifta, preskačite malo vijaču, uradite dvadesetak trbušnjaka i malo sklekova kad imate pauzu, prošetajte posle ručka. Zapamtite da je bilo kakvo vežbanje bolje od potpunog odsustva fizičke aktivnosti.
 
Mit broj četiri: Ako radite abdominalne vežbe imaćete ravan stomak.
Istina: Ovo je slično mitu broj jedan. Činjenica je da, jedini način da imate ravan stomak je da skinete salo sa srednjeng dela tela. Ovo se postiže kardio aerobnim treningom kojim se sagorevaju kalorije, treningom snage koji ubrzava metabolizam i pridržavanjem odgovarajuće dijete. Abdominalne vežbe će vam pomoći da izgradite trbušnu muskulaturu ali mišići neće biti vidljivi sve dok imate masne naslage na središnjem delu tela.
Mit broj pet: Više masnoće ćete sagoreti ako vežbate u dužem vremenskom intervalu slabijim intenzitetom. 

Istina: Najvažniji faktor u vežbanju i kontrolisanje telesne težine nije procenat potrošenih kalorija već ukupno kalorijsko sagorevanje tokom neke ativnosti. Što brže hodate, vozite bicikl ili plivate, to više kalorija sagoreva u minuti. Mada ćete sagoreti neznatnu količinu "masnih kalorija" ukupna kalorijska potrošnja će biti veća što rezultira većim gubitkom telesne težine.

Mit broj šest: Trening mora da "zaboli"!

Istina: Vežbanje ne treba da bude bolno! U najintenzivnijoj fazi vašeg treninga, treba da se znojite i da brže dišete ali ne toliko da niste u stanju da odgovorite na pitanje ali isto tako ne i  da nastavite potpuno normalno da razgovarate dok vežbate. Tako ćete znati da li je nivo vežbanja dobar. Veoma je važno da razlikujete mišićni zamor (osećaj pečenja) i oštar i neugodan bol u mišićima ili zglobovima dok izvodite pokret. Bol u telu vam govori da nešto radite pogrešno. I ako je bolno, prekinite trening.




Peuzeto sa dijeta.net

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.