Пређи на главни садржај

Bronhitis? Bez panike



Zapaljenje bronhija u najvećem broju slučajeva izazivaju virusne infekcije, i to najčešće zimi. Bronhitis se javlja u dva oblika, kao akutni i kao opstruktivni, i obično se nadovezuje na neku od bolesti gornjih disajnih puteva, kao što su kijavica, upala ždrela ili grkljana.




Sirup kad krene sekret
– Dok dete samo kašlje, treba mu dati lek protiv kašlja. Ne za iskašljavanje, nego protiv kašlja. Sirupi za iskašljavanje uvode se kasnije, petog, šestog dana, kada se obično i javlja sekret. Roditelji na svoju ruku smeju da daju samo lek protiv kašlja, ali ne i antibiotike. Njih posle pregleda i prema potrebi može da propiše jedino lekar – pojašnjava dr Todorović.
Bolesno dete treba da:
• miruje kod kuće
• uzima propisanu terapiju 
• unosi što više tečnosti, najbolje vodu, čaj i limunadu
• jede kašastu hranu, supe i čorbe

Uspešno se leči
Iako roditelji znaju da se uspaniče kada dete dobije bronhitis, razloga za paniku nema jer se akutni bronhitis uspešno leči, kaže dr Todorović. Svi simptomi, uključujući i kašalj, prolaze za sedam do 10 dana, a veoma retko se dešava da se ovaj bronhitis iskomplikuje i pređe u pneumoniju. To se, kaže, obično dešava kada je imunitet deteta oslabljen ili je inficirano bakterijom ili jačim virusom.
Iako su simptomi slični, opstruktivni bronhitis zahteva daleko veću pažnju, duže se i teže leči i može da preraste u astmu.
– Kod opstruktivnog bronhitisa disajno stablo je suženo, što može da dovede i do gušenja. Razlikuje ih i to što se kod opstruktivnog bronhitisa pri izdisanju vazduha čuje šištanje – objašnjava doktorka.

Inhaliranje kod kuće
Okidač za pojavu opstruktivnog bronhitisa često je alergija, ali može da bude i virusna infekcija. 
– Ovaj tip bronhitisa, ukoliko nije reč o nekom težem obliku, uglavnom se leči inhaliranjem i kapima za nos, pri čemu se način inhaliranja određuje prema uzrastu deteta. Lekar je taj koji određuje dnevnu dozu supstanci za inhalaciju i kapi. Sada i na našem tržištu postoji više vrsta inhalatora, pa se uz konsultaciju sa lekarom terapija može uspešno sprovoditi i kod kuće – kaže dr Todorović.
Za lečenje težih oblika opstruktivnog bronhitisa ponekad se koriste i kortikosteroidi, kroz inhalacije i kao injekcije. Veoma je važno da dete boravi u provetrenoj prostoriji i da uzima dovoljno tečnosti.
 
Virusi izazivači broj 1.
Akutni bronhitis, navodi dr Todorović, u 70–80 odsto slučajeva izazivaju virusi. Najčešće respiratorni sinsicijalni, rinovirusi, virusi influence, zatim adenovirus. U ostalih 20–30 odsto slučajeva uzročnici su bakterije: hlamidija trahomatis, bordatela pertutis, pneumokok i hemofilus tip B za koju postoji vakcina koja je i kod nas obavezna od 2003. godine, što je znatno smanjilo broj dece obolele od bronhitisa.



Preuzeto sa: blicžena


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.