Пређи на главни садржај

Slatki koren sladića smiruje želudac




SLATKI koren glycyrrhiza glabra, ili sladića koga poznavaoci lekovitog bilja ovih dana vade, podjednako je cenjen u naučnoj i tradicionalnoj medicini.
Žilave, drvenaste stabljike sa sitnim ljubičastim cvetovima i grubim, vrlo lepljivim listovima nalik bagremovim rastu na peskovitom zemljištu pored reka, puteva ili na njivama. Svež koren sadrži mnogo skroba, saponozide, mineralne i masne materije, malo manitola, asparagina, gorkih materija, saharoze i likviritozida. Slast i lekovitost potiču od triterpenskih heterozida pre svega od glicirizina, dok glicirizinska kiselina deluje protiv upala, jer deluje slično kortikosteroidnim hormonima.
    

Iako je slatki koren jedna od najstarijih lekovitih biljaka evropske, induske i kineske tradicionalne medicine, tek od 1950. godine kada je naučno potvrđeno da sadrži estrogene hormone steroidne građe, dobio je prvorazredni značaj u medicini. Najveći deo svežeg korena služi za proizvodnju „glicina“, glavnog neuroprenosnika mozga i kičmene moždine, i „crnog šećera“, kao i za pripremanje takozvanih plućnih čajeva.
Upotrebljava se kao blago sredstvo za iskašljavanje, protiv virusa, sprečava nadimanja, opušta glatke mišiće, jača otpornost organizma, a koristi se i za lečenje zapaljenja jezika (glositisa) i organa za varenje i disanje. Sredinom šezdesetih godina prošlog veka dokazano je i da žuta boja slatkog korena nije samo boja nego i lek bogat flavonskim jedinjenjima koja deluju protiv upala želudačne sluzokože (gastritisa) i leče čir želuca. Osim toga, slatki koren smanjuje grčeve i bolove izazvane lekovima koji se upotrebljavaju kao jaka sredstva protiv zatvora.
U našim apotekama, slatki koren može da se kupi kao jednokomponentni čaj, i u mešavinama za lečenje raznih bolesti, dok se u industriji upotrebljava za slađenje piva i raznih penušavih pića.
Slatki koren ne bi trebalo da uzimaju trudnice, oni sa povišenim krvnim pritiskom i oboljenjima bubrega i jetre.
OTERAJTE NERVOZU
50 g slatkog korena
50 g korena omana
50 g korena gaveza
50 g korena odoljena
50 g cveta kamilice
50 g cveta belog sleza
50 g cveta lavande
100 g kore krušine
Sa tri decilitra ključale vode prelijte dve kašike mešavine, poklopite i dva sata držite na tihoj vatri (ali da ne vri). Potom sklonite sa šporeta i ostavite da ekstrahuje. Uveče procedite i popijte polako, gutljaj po gutljaj.
UBLAŽITE GASTRITIS
100 g slatkog korena
100 g pitome nane
100 g korena belog sleza
100 g korena crnog gaveza
Korenove sladića, belog sleza i gaveza sitno iseckajte (da ne budu krupniji od pšeničnog zrna) i pomešajte s nanom. S pola litra ključale vode prelijte tri kašike mešavine, odmah poklopite i ostavite da prenoći. Ujutru procedite i pijte umesto vode.
POSPEŠITE ISKAŠLJAVANJE
100 g slatkog korena
100 g korena belog sleza
50 g lista belog sleza
50 g cveta belog sleza
100 g lista podbela
100 g morača
S pola litra ključale vode poparite tri kašike mešavine i odmah poklopite. Posle dva sata procedite i pijte umesto vode, pre jela nezaslađen, a posle jela zaslađen cvetnim, lipovim ili bagremovim medom.


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.