Пређи на главни садржај

Više fizičkih aktivnosti smanjuje asmatične napade



Ranije je fizička aktivnost bila zabranjena,što se tiče asmatičara,a sada je čak i toplo preporučuju ičak prepisuju kao jedna vrsta efikasnog načina, koja pomaže u kontroli ovog oboljenja.

Zašto je fizička aktivnost dobra u kontroli?Pa zato što smanjuje simptome astme kao što su kašalj,šuštanje i stezanje u grudima,kao i napade gde se remeti ritam disanja koji ,kod osoba koji imaju astmu,izaziva osećaj nedostatka vazduha.


Do ovog zaključka došli su naučnici na univerzitetu u Sau Paulu,i njihovi nalazi govore da: asmatičari koji vežbaju  imaju kvalitetan način življenja jer osećaju poboljšan način disanja a za sve to je zaslužno preznojavanje koje ublažava zapaljenski proces u plućima,koji su kod asmatičara stalno prisutna.


Oni čak preporučuju bavljenje sportom iz još jednog razloga a to je da se smanjuje depresija,koja je jako prisutna kod asatičara. I još navode da nikako u potpunosti ne zamene svoje lekove,terapiju propisanu,sa sportskim aktivnostima već da se sve to realizuje u saradnji sa svojim lekarom,koji će ga prema težini svog trenutnog stanja uputiti u dalja bavljenja sportom.Uz redovne kontrole i razgovore sa svojim pulmologom,asmatičar može da se bavi sportom kojim god želi. I može ,uz svakodnevne vežbice,doći do poboljšanja stanja i potpunog smanjenja terapije.

Odabir idealnih sportova:

Aerobne aktivnosti su one koje koje se najvišepreporučuju zbog kardiovaskularnog i disajnog kapaciteta a to su....šetnja,trčanje,vožnja biciklom,plivanje.


Idealno vreme vežbajnja


Stručnjaci preporučuju da je to vežbanje tri puta nedeljno po 50 minuta do sat vremena koje se navodi da može da dovede u stanje pripravnosti,koje će vam pomoći da dominirate nad astmom. Ali se takodjei navodi da se  fizička aktivnost ne izvodi u vremenu kada je vazduh veoma suv i na mestima gde se nalazi ambrozija i peludi,i takođe u vremenu kada je saobraćajni špic,to važi za parkove koje se nalaze blizu prometnih ulica,jer je tada koncentracija vazduha puna polutanata.


Plivanje


Pored trčanja i šetnje,vožnje biciklom ,plivanje se navodi kao jedan od najefikasnijeg načina borbe protiv astme. Kod plivanja, i kod svih vežbi koje se rade u vodi najbolji je u borbi asmatičara jer je telo oslobađa ptitiska,prostor postaje topliji i vlažniji koji je potreban i idealan za osobe sa ovom tipom bolešću. Ali uvek imajte na umu voda u bazenu mora da bude topla i da se bazen nalazi u zatvorenom prostoru,i obratite veliku pažnju da zbog ulaska i izlaska može da dođe do temperaturnog šoka ali ovo naročito važi za plivanje u malo hladnijim danima gde je hladnoća okidač za asmatični napade.
















Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.