Пређи на главни садржај

Lek iz bare-Iđirot

Iđirot (Acorus calamus) , u narodu poznat kao boban,babji štap,vodena mačić,mirisavišaš,sabljar...U našim krajevima je veoma raspostranjen i može se naći na močvarnom zemljištu,pored reka i bara. Poznata je hiljadama godinama na Istoku( Indija), a u srednjem veku prenesen je u Evropu iz Kine. Zbog prijatnog mirisa na cimet ,iđirot je veoma važna sirovina za proizvodnju skupocenog etarskog ulja koje se koristi u kozmetičkoj i industriji parfema.

                                                     


Iđirot je dugovečna zeljasta biljka sa veoma razvijenim,razgranatim rizomima koja su na donjoj strani obrasli mnogobrojnim žiličastim korenjem, a na gornjoj strani, pravim zelenim,sabljastim listovima. Stabiljka visine do 160cm,pri dnu je crvenkasta, a na vrhu se završava zbijenim žućkaso-zelenim klipom okrenutim u stranu. Cveta u junu i julu. Plod je izražena crvena bobica sa malo semena. Cela biljka prijatno miriše.




Lekoviti deo iđirota predstavlja oguljen i osušen rizom( calami rhizoma) koji se vadi u jesen ili rano proleće čim se povuče voda iz bara ili močvara. Vadi se iz mulja vilama ,dobro se opera,čisti od delova stabiljke ,korenova I trulih delova. Zatim se oljušti pokorica ,suši se ceo ili razrezan u sušarama,na temperature od 40 C . rizom je dug oko 20cm I 2-3 cm debeo, malo spljošten ili skoro viljkast.

Mrke je boje po površini, svetlije unutrašnjostii mek kao sunđer. Ukusa je gorkog I naljutog,izrazitog aromatičnog mirisa. Rizom iđirota sadrži 1,5-9%etarskog ulja ,tanine,sluz I skrob.

Rizom iđirota se koristi kao gorko aromatično sredstvo za podsticanje apetita,poboljšanje lučenja  enzima u digestivnom traktu I bolje varenje hrane. U tradicionalnoj medicini se upotrbljavao za umirenje. Rizom se najčešće koristi kao sastojak čajnih mešavina ,a danas se od extrakta iđirota proivode dražeje koje se koriste za regulisanje varenja hrane I lučenje žuči. Čaj,tinktura I extract od iđirota ublažavaju želudačno crevne grčeve I proliv I smiruju kiselost u želudcu,odstranjuju gasove I olakšavaju iskašljavanje sluzi kod obolelih od bronhitisa.

Iđirot ulazi u sastva raznih preparata za spravljenje likera,aromatičnih I gorkih rakija. Oblozi pripremnjeni sa prahom od iđirota I sa jakom rakijom,koriste se kod lečenja raznih čireva ,gihta I kostobolja. Najčešće se meša sa korijandrom. Ima slično začinsko delovanje kao đumbir. Mleven se umeša u med I I takav se koristi kao začin.

Oprez

Iđirot se koristi sve manje zbog toksičnih efekata a-azorona. Potvrđeno je da supstanca a-azoron može izazvati oštećenje hromozoma I delovati kao mutagen I kancerogen agens. Zbogtoga se danas najviše upotreblajva droga koja void poreklo od američke vrste iđirota. Ove diploidne vrste ne sadrže a-azoron. Evropski iđirot (triploidne forme) se takođe može koristiti ,ali tokom dužeg vremenskog perioda ,dok azijski (tetraploidni)  se uopšte ne koristi jer sadrži najviše a-azorona.

Recepti

  Stomačne tegobe zbog lošeg varenja se mogu ukloniti na sledeći način:

-            - Napravite mešavinu od jednakih delova korena iđirota I pelena. Za dve šolje dnevno,jednu kašičicu mešavine popariti vrelom vodom . Piti lagano u malim gutljajima.

Protiv čira na želudcu:

-             - Iđirot I slatki koren samleti ,uzimati tri puta dnevno po jednu kafenu kašičicu dnevno pre jela u jakom čaju od kamilice.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.