Пређи на главни садржај

Navalite na mlado povrće




Da li vam je važno da samo napunite želudac ili da nahranite milione ćelija koje grade naše telo? Kakav god bio vaš odgovor, proleće je pravo vreme da počnete da mislite o spektru duginih boja na svom tanjiru i bacite se na mlado povrće. Mladi luk, rotkvice, spanać i zelena salata su prepuni vitamina, imaju malo kalorija i prava su riznica zdravlja.
Rudnik su famoznih antioksidanasa, a oni, kao što znate, ubijaju opasne slobodne radikale. 

 

Mladi luk
Najbolji je svež 100 g = 35 kcal
Ima blagu aromu, sadrži vitamine B i C, kalcijum, gvožđe i kalijum. Iako naš dah ne čini baš prijatnim, ovo korisno povrće sadrži moćne enzime koji se bore protiv raka prostate, raka jednjaka, povišenog krvnog pritiska i holesterola.
Ako volite masniju hranu i slatkiše, nutricionisti vam preporučuju da što češće posežete za mladim lukom jer on sjajno čisti krvne sudove. Najbolje je da ga jedete svežeg, u salati, kako bi organizam mogao da iskoristi što više korisnih materija.
Sremuš
Snižava krvni pritisak 100 g = 12 kcal
List sremuša podseća na list đurđevka, ali ima miris sličan belom luku. Poznat je i kao divlji beli luk, upravo zbog toga što njegovi listovi po ukusu podsećaju na ovu začinsku biljku, samo što je ukus sremuša malo blaži. Zahvaljujući eteričnim uljima, vitaminu C i antibiotskoj aktivnoj supstanci alicinu, sremuš veoma blagotvorno deluje na zdravlje. Podstiče varenje i izbacivanje štetnih materija iz organizma, deluje protiv gihta i reume i snižava krvni pritisak. Sitno iseckani listovi mogu da se pomešaju s puterom ili krem sirom, a koriste se i kao dodatak salati.













Spanać
Čisti krvne sudove 100 g = 25 kcal
 Spanać ima izražena antioksidantna svojstva, pa pomaže u prevenciji raka debelog creva, smanjuje rizik od osteoporoze i srčanih bolesti. Zbog obilja vlakana odličan je za regulisanje probave, a zahvaljujući visokom procentu gvožđa, dobar je za popravljanje krvne slike, prevenciju anemije i snižavanje holesterola u krvi. Svež, sirov spanać ima osvežavajući ukus i prava je vitaminska bomba za organizam. Salata od svežeg spanaća, sa sitno iseckanim belim lukom, sokom od sveže isceđenog limuna i kašičicom maslinovog ulja odličan je čistač krvnih sudova. Kuvani deluje laksativno, pa je idealan u borbi protiv opstipacije.

Rotkvice
Što ljuće, to zdravije 100 g = 15 kcal
Ovo ljutkasto povrće, koje među prvima najavljuje proleće, sadrži vitamine A, C, B1 i B2, kalcijum, fosfor, gvožđe, natrijum… Sumporni heterozidi daju rotkvicama specifičan miris i ljutinu, a što su ljuće, to su zdravije i korisnije za organizam. Sveže rotkvice ubrzavaju varenje, dok se sveže ceđeni sok od ovog povrća pokazao kao sjajan lek protiv upale žučne kese, bronhitisa, prehlade, gripa, ali i glavobolje. Sok se ne preporučuje osobama sa oboljenjima bubrega, kao ni onima koje pate od čira na dvanaestopalačnom crevu.

Zelena salata
Snižava holesterol 100 g = 14 kcal
Zelena salata je bogata vlaknima koja pomažu u snižavanju holesterola, a korisna je i kod prevencije zatvora. Zahvaljujući vitaminima C i E, likopenu, folnoj kiselini, kao i alfa i beta karotenu, za kratko vreme povećaćete nivo antioksidanata u krvi. Ukoliko ste pomislili da, zbog toliko hranljivih sastojaka, možete držati dijetu samo na zelenoj salati, prevarili ste se. Zelena salata sastoji se uglavnom od vode i kao energetski izvor je beznačajna, ali je veoma dragocena kao dodatak ishrani.

Zelje
Ubrzava varenje 100 g = 25 kcal
Zelje svojim biljnim vlaknima, koja za sebe vezuju vodu, a time i masnoće i otrovne supstance, ubrzava prolaz hrane kroz creva, i tako otklanja crevne tegobe i probleme s varenjem. Visoke koncentracije kalijuma, gvožđa, magnezijuma i vitamina C čine zelje izuzetno vrednom namirnicom. Ono oživljava mozak i nerve, pomaže kod nervoze i pomankanja koncentracije, kod probavnih smetnji, smanjuje nivo masnoće u krvi, jača imunitet, štiti sve sluznice u telu, jača kosti i zube, podstiče stvaranje crvenih krvnih zrnaca.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.