Пређи на главни садржај

Kuzu leči glavobolju, alkoholizam, alergije i prehladu




Kuzu je biljka koja se iz Japana proširila po ostatku sveta, a poznata je po svojim lekovitim svojstvima. Koren kuzua se u Kini vekovima koristi za snižavanje telesne temperature, lečenje problema sa probavom i prehlade, a pokazao se i kao odlična alternativa popularnim lekovima protiv bolova. Doktor Dejvid Penetar sa Harvarda tvrdi da kuzu pomaže i kod alkoholizma.


pic
- Uspeli smo da dokažemo da kuzu značajno smanjuje potrebu za alkoholom. Napitak pripremljen od korena biljke ne može da izleči alkoholizam, ali doprinosi uspostavljaju kontrole nad uživanjem u alkoholnim pićima - tvrdi Penetar.

U prodavnicama prirodne hrane može se nabaviti sušeni kuzu koji je zdrav i koristan dodatak varivima, desertima i supama. Kuzu deluje kao prirodan gustin, a od praha može da se pripremi ukusan čaj koji pomaže kod migrene, visokog krvnog pritiska, bolova u ramenima i leđima, alergija i angine. 



Pozitivne strane kuzua potvrđene su u brojnim istraživanjima. Većina ispitanika nije imala nikakve nuspojave, dok se nekoliko osoba žalilo na vrtoglavicu.

Kuzu poboljšava strukturu tla i pomaže u borbi protiv erozije, a gotovo svaki deo biljke je jestiv. S obzirom na to da je vrlo otporan i brzo raste, kuzu je u pojedinim delovima Amerike postao problem zato što se previše proširio i oduzeo prostor drugoj vegetaciji. 

Коментари

  1. Postovani,
    Jedno pitanje: da li biljka kuzu moze da se gaji u Srbiji, kako i da li postoji negde sadni materijal?

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Iskreno nisam upoznata sa tim da li može da se gaji u Srbiji..ne verujem, jer ipak to nije nešto poznata biljka kod nas. Mada ako se malo istražuje,traži možda nekako i može se doći do nje.

      Избриши

Постави коментар

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.