Пређи на главни садржај

Vodič za vežbanje prema godinama




Kako vežbati u dvadesetim, a kako u pedesetim? Svako doba nosi svoje, pa tako treba prilagoditi i program vežbanja. Naučite šta vam trenutno najviše odgovara.
Opšte je poznato da je vežbanje jedan od najvažnijih elemenata u zdravom načinu života. Ipak, ono što možete vežbati u 20-im, ne možete u 50-im. Kako, dakle, znati što odgovara vama? Stručnjaci donose preporuke vežbanja za najvažnije životne dobi. 

Lepršave 20-e 

U dvadesetima se preporučuje 30 minuta treninga s tegovima te 30 minuta kardio vežbi, i to najmanje tri puta nedeljno. Uz to, preporučuje se od 45 do 60 minuta čistih kardio vežbi tri puta nedeljno. Jedan dan se uvek ostavlja za odmor. 

Telo je u 20-im mlado, lako se oporavlja od alkohola, neprospavanih noći i loše hrane. Uz redovno vežbanje, brzo se vraća u formu. Jednako tako lako je i smršati jer metabolizam normalno radi, a pravilnom ishranom i vežbanjem može ga se ubrzati. 

Iako su kardio vežbe i više nego dobre, stručnjaci savetuju ženama u 20-im da svakako praktikuju i treninge s tegovima, što će biti dobra podloga za njihovo buduće zdravlje, jačanje mišića i kostiju. To je najbolje vreme za takve vežbe jer u kasnijim godinama stvari nisu više tako jednostavne. 

Ukratko, dvadesete su idealne godine za čuvanje vlastitoga zdravlja, ali i vitkosti. Nemojte ih trošiti uzalud! 

Slatke 30-e 

U tridesetim se preporučuje jedan sat kružnoga treninga, i to četiri puta nedeljno. Kružni treninzi obuhvataju niz serija različitih vežbi s tačno određenim vremenskim intervalima za odmor. Mogu biti prilično naporni, posebno za početnike, ali daju izvrsne rezultate u vrlo kratkom vremenu. 

Pored toga, potrebno je barem jedan dan u nedelji raditi kardio vežbe, i to vrlo intenzivno u trajanju od 45 do 60 minuta. Naravno, jedan dan ostavite za odmor. 

U 30-im žene počnu primećivati da mršavljenje ne ide više tako lako, a to je ponajviše zbog blagog usporavanja metabolizma. Vežbanje u ovim godinama više nije samo stvar vitkosti i kondicije nego služi kao prevencija i održavanje zdravlja. 

Neka su istraživanja pokazala da žene koje redovno vežbaju izgledaju vrlo slično u 31. te u 39. godini, dok žene koje ne praktikuju fizičku aktivnost izgledaju vrlo različito. U ranim 30-im još se dobro drže, ali ako se približavaju četrdesetima, vidljivo stare i propadaju. 

Dakle, uvrstite vežbanje u svoj životni raspored ako želite što duže zadržati mladost i lepotu. 

Stabilne 40-e 

U ovim se godinama preporučuje sat vremena treninga s tegovima, i to tri dana u nedelji.Treba praktikovati i kardio vežbe 45 minuta dnevno, i to svaki dan. To je više nego u 20-im i 30-im, ali s manje intenziteta. 

Mnoge se turbulencije događaju u telu tokom 40-ih godina,gravitacija sve više čini svoje, hormoni blago divljaju, a metabolizam postaje još sporiji. Kako vam se mast ne bi lepila sve više, i to na delove na kojima nikada nije bila, uvedite vežbanje kao redovnu aktivnost u životu. 

Neke su žene u ovoj dobi sklone prestati vežbati jer ih, kako se opravdavaju same sebi i drugima, ometaju bolovi različitih delova tela. Vežbanje je dobra i pozitivna stvar koja u vaš život može doneti mnogo pozitivnih promena. 

Mirne 50-e 

Prema preporukama stručnjaka, u 50-im je dobro raditi četiri do šest kardio treninga nedeljno, i to u trajanju od 20 do 40 minuta. Treba pripaziti da intenzitet vežbi ne bude prejak. Preporučuje se i pola sata treninga s tegovima dva puta nedeljno. 

Veoma je važno ne zaboraviti ni na istezanje mišića. Mnoge žene u 50-im iza sebe su ostavile menopauzu i telo im zbog toga funkcioniše drugačije. Imate osećaj da vam se prima sve što pojedete, a to je delimično i tačno. 

Zato je važno da se ne zapustite, a vežbanje će pridoneti boljitku i vašeg tela, ali i vašeg duha. Ukupno ćete se bolje osećati, a to je sasvim dobra motivacija, zar ne? 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.