Пређи на главни садржај

Neprijatelji „hiperaktivne“ bešike



Kisela i ljuta hrana, kofein, gazirana i alkoholna pića nisu idealan izbor za one koji imaju problem sa učestalim mokrenjem zbog previše aktivne bešike. Smanjen unos tečnosti, takođe, nije dobro rešenje, ukazuju stručnjaci.


Neprijatelji „hiperaktivne“ bešike




Maksimalno uzdržavanje od tečnosti prvo je što osobama sa osetljivom i previše aktivnom bešikom padne na pamet. Logika je jasna: manje tečnosti, manja potreba za odlaskom u toalet i verovatnoća od nezgode.
Međutim, ukoliko unosimo premalo tečnosti (manje od osam čaša dnevno), urin će postati visoko koncentrovan, što može da dovede do pogoršanja situacije, ističu stručnjaci. 
Upravo iz tog razloga je za one sa problemom koji potiče od bešike izuzetno važno da obrate pažnju i na tečnosti koju unose, ali i hranu.
Neprijatelji „hiperaktivne“ bešikeBez obzira na poreklo sindroma previše aktivne bešike (inkontinencija uzrokovana stresom, problemi sa prostatom i drugo), pokušajte da eliminišete neke od namirnica i napitaka.
Gazirana pića, pa čak i ona sa manjim sadržajem šećera, mogu biti veoma kotraproduktivna u slučaju učestalog odlaska u toalet.
Povećane količine ugljen-dioksida deluju na aktivnost bešike poput okidača, a situacija se dodatno pogoršava, ukoliko je jedan od sastojaka napitka i kofein (što znači da i kafa i čajevi sa visokim sadržajem te materije nisu poželjni).
Neprijatelji „hiperaktivne“ bešikeNa žalost mnogih, i za šampanjac važi isto uz napomenu da je reč o alkoholu, a alkoholna pića inače ubrzavaju izbacivanje tečnosti. 
Prema rečima stručnjaka, već pomenuti kofein nalazi se i u većini energetskih pića, pa ukoliko vam je neophodna dodatna snaga, pre upotrebe proverite spisak sastojaka. 
Alkohol, osim poznate osobine diuretika, ima sposobnost i da utiče na signale koji stižu iz mozga o tome kada nam se ide u toalet. 
Budući da termički obrađen paradajz utiče na stvaranje kiselina u organizmu na koje je bešika osetljiva isto kao i na kiselu hranu, bilo bi dobro izbegavati sosove, prelive i proizvode od tog povrća. Umesto paradajza, probajte umake ili prelive od mešavine povrća i pečuraka.
Ljuto zaobilazite u velikom luku, jer osim uticaja na nepce začinjena hrana delovaće na isti način na osetljivu bešiku.

Neprijatelji „hiperaktivne“ bešikeNeprijatelji „hiperaktivne“ bešike

Ljubiteljima mlečne čokolade pašće teško „zabrana" unosa tog slatkiša. Ipak, spas dolazi u vidu crnih čokolada sa većim sadržajem kakaoa (a manje kofeina), koje će ranije zadovoljiti potrebu za tom poslasticom.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.