Пређи на главни садржај

Loš posao poguban za zdravlje



Prelazak iz stanja nezaposlenosti u radni odnos neće doneti nikakav mentalni boljitak ukoliko je posao slabog kvaliteta, tvrde australijski stručnjaci. Loš posao, čak i u vreme krize, gori je po mentalno zdravlje od nerada, jer može prouzrokovati depresiju i anksioznost. 


Rezultati jednog australijskog istraživanja pokazali su da je obavljanje nekih zanimanja gore po mentalno zdravlje od nerada, prenosi Si-En-En.
U doba velike nezaposlenosti i ekonomske krize, neko ko je ostao bez posla mogao bi lako da padne u iskušenje da zgrabi prvu ponuđenu priliku. Ponovo biti u radnom odnosu i zarađivati zvuči pozitivno, ali je realnost daleko kompleksnija.


Naučnici, koji su tokom sedam godina pratili više od 7.000 Australijanaca, navode da povratak u radni odnos ne podrazumeva uvek psihološki podsticaj i osećanje blagodeti, što nas vraća na koncept otuđenja rada koji su razvili mnogi filozofi i sociolozi, od Hegela preko Dirkema do Makrsa.




Autor studije Piter Batervort iz Centra za istraživanje mentalnog zdravlja na Australijskom nacionalnom univerzitetu u Kanberi tvrdi da prelazak iz stanja nezaposlenosti u radni odnos neće doneti nikakav mentalni boljitak ukoliko je posao slabog kvaliteta, jer loš posao je gori za mentalno zdravlje od nerada.
Posao mora da bude kompleksan, zahtevan, siguran, dobro plaćen i da pruža izvestan stepen samostalnosti kako bi osoba koja ga obavlja mogla u punoj meri da se ostvari, mišljenje je profesora Batervorta.
Nasuprot tome, kod radnika koji je u stalnom strahu da će izgubiti zaposlenje, koji je loše plaćen i mora strogo da polaže račune šefu doći će do degradacije mentalnog zdravlja, posebno do pojave simptoma depresije i anksioznosti.
Istraživači su, takođe, primetili da radno okruženje ima još veći uticaj na mentalno zdravlje radnika od samog posla koji obavlja. Ključnu ulogu za osećanje blagodeti zaposlenih ima rukovodeći kadar. 
„Loši šefovi podstiču nezadovoljstvo. Stres dolazi od loših menadžera", ističe Robert Hogan, stručnjak za radne odnose.



Studija, navode autori, nema cilj da ljudima savetuje da odbiju posao koji im je preko potreban, već da podstakne na opšte razmišljanje o uslovima rada i zdravlju zaposlenih.
„Na isti način kao što danas više ne prihvatamo da obavljamo poslove koji su fizički rizični ili nas izlažu opasnim ili toksičnim supstancama, potrebno je raditi na uspostavljanju psihološki pozitivnog radnog okruženja", zaključio je Batervort.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.