Пређи на главни садржај




Kao odrasli i deca bi trebalo da imaju pet porcija voća i povrća dnevno, s tim da je jedna porcija ekvivalent onome što može da im stane u ruku, pa tako količina srazmerno s godinama raste.

PORCIJE VOĆA
Sveže
Malo voće- jedna porcija su dve ili više malih voćki, na primer dve šljive, mandarine, kivija, tri kajsije, sedam jagoda ili 14 višanja.
Srednje voće- jedna porcija je jedna voćka poput jabuke, banane, kruške, nektarine.
Veliko voće- polovina grejpfruta, jedan komad papaje, kriška dinje (5cm), jedan veliki komad ananasa ili dva parčeta manga (5cm). 
Sušeno
Porcija sušenog voća je oko 30 grama. To je na primer jedna puna kašika suvog grožđa, ribizla, jedna kašika mešanog suvog voća, dve suve smokve, tri suve šljive ili šaka sušene banane.
Kompot
Jedna porcija je ekvivalent voću koje biste pojeli sveže. Dve kruške ili breskve, šest kajsija ili osam kriški sečenog grejpfruta.

PORCIJE POVRĆA
Zeleno povrće
Dva brokolija ili četiri kašike pasiranog kelja, spanaća, zelene salate.
Kuvano povrće
Tri pune kašike kuvanog porća poput šargarepe, graška ili kukuruza šećerca ili osam cvetića karfiola.
Salate
Tri štapića celera, parče krastavca od pet centimetara, jedan srednji paradajz ili sedam čeri paradajza.
Zamrznuto povrće
Važi ista doza kao za sveže povrće, na primer puna kašika šargarepe, graška ili kukuruza šećerca.
Krompir
Krompir se ne računa jer je pun skroba, iako se često jede kao prilog.

SOKOVI I KOKTELI
Jedna čaša od 150 ml nezaslađenog voćnog soka je porcija. Ipak, samo jedna čaša se računa, ako popijete dve ili tri, to nisu dve ili tri porcije. Jedan vitaminski koktel koji se sastoji od nekoliko voćki (uključujući i pulpu) ili povrćki može da se računa kao više od jedne porcije, ali to zavisi od količine kao i od toga kako je koktel pripremljen. Da bi bio ekvivalent dve dnevne porcije porcije koktel mora da sadrži: bar 80 grama jedne vrste voća i bar 1 50 ml sveđe ceđenog soka. Kad se voće cedi iz njega izlaze šećeri koji mogu da oštete zube. Cela voćka ne oštećuje zube jer se šećer zadržava u voćki.



GOTOVA HRANA
Voće i povrće koje su kupljeni u gotovim obrocima se takođe ubrajaju u procije. Ipak, uveč čitajte šta piše na ambalaži. Pojedina gotova hrana ima visok nivo masti, soli i šećera, pa ih uzimajte povremeno u malim količinama.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.