Пређи на главни садржај

Temperatura se skida tek kada pređe 38,5 stepeni




Antibiotike treba davati tek ako ih preporuči lekar, a za skidanje temperature koristite sirupe, dvotrećinski rastvor alkohola i tuširanje mlakom vodom, savetuje dr Olivera Todorović, pedijatar.


Povišena temperatura kod dece čest je simptom mnogih bolesti, a tokom zimskih meseci jedan je od najčešćih razloga za vođenje deteta predškolskog uzrasta pedijatru.
Dr Olivera Todorović, pedijatar u Domu zdravlja „Dr Milutin Ivković“ u Borči, objašnjava da je visoka temperatura kod najmlađih najčešće posledica virusne ili bakterijske infekcije.

OBLAČITE IH KAO I SEBE
Roditelji su, ukazuje naša sagovornica, skloni da za vreme hladnih dana pretopljavaju decu.
– Oni često misle da je deci hladnije nego njima, pa pregrejavaju stanove ili im oblače previše odeće. To je pogrešno jer deca imaju isti termoregulacioni sistem kao i odrasli. Temperatura u stanu ne bi trebala da bude veća od 22–23 stepena, a u prostoriji gde se dete kupa za dva, tri stepena viša. Neka deca su zimogrožljiva, a neka lakše podnose niske temperature, što je vrlo često nasledno, pa roditelji i na to treba da obrate pažnju – kaže dr Todorović.
SIRUPI, ALKOHOL, TUŠIRANJE
Ona savetuje roditeljima da, kada temperatura pređe 37,5 stepeni, treba pažljivo pratiti stanje deteta i temperaturu češće meriti, ali je ne treba skidati.
– S obaranjem temperature kreće se tek kada ona dostigne 38,5 stepeni. Za to mogu da posluže sirupi za skidanje temperature, kao što su „brufen“, „ibuprofen“ ili „paracetamol“, koji smeju da se koriste i bez konsultacije s lekarom. Osim sirupa, pomaže i stavljanje obloga napravljenih od dve mere alkohola i jedne mere vode. Dobro je i tuširati dete polumlakom vodom, posle čega ga ne treba pretopljavati – kaže doktorka.
Za razliku od sirupa koji se detetu mogu dati i pre posete lekaru, to nikada ne treba činiti s antibioticima jer se oni daju isključivo ako ih preporuči lekar.

OBIČAN TERMOMETAR NAJPOUZDANIJI
Ona naglašava da je takođe pogrešno prestati sa davanjem sirupa za temperaturu čim dete počne da pije antibiotike.
– Roditelji greše ako tako postupaju jer sirup za obaranje temperature treba davati sve dok ona ne padne – ukazuje dr Todorović.
Njen je savet da temperaturu treba meriti običnim termometrom sa živinim stubom koji se stavlja ispod pazuha i drži pet minuta jer je on pouzdaniji od termometara koji se stavljaju na čelo ili u usta.
Na pitanje zašto je temperatura obično veća u večernjim satima, doktorka kaže da se ovo naročito dešava u slučajevima bakterijskih infekcija jer se uveče ljudski organizam umiri, pa su bakterije aktivnije.
  


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.