Пређи на главни садржај

Mrežnjača oka otkriva Alchajmera?


Rano otkrivanje Alchajmerovog sindroma je u fokusu velikog broja naučnika na Zapadu, čije stanovištvo u proseku postaje sve starije, a otkriće iz Minhena moglo bi da bude revolucija u dijagnostici "staračke senilnosti".
Alchajmerov sindrom podrazumeva odumiranje ćelija mozga. To je i dalje bolest o kojoj se malo zna. Kada se uoče prvi simptomi, zaboravnost ili zbunjenost obolelog, to znači da su mnoge ćelije mozga već odumrle i da se napredovanje bolesti teško može zaustaviti. 

Rešenje bi mogao da bude jedan jednostavan pogled u oči, tvrdi profesor Johen Herms sa minhenskog Instituta za neuropatologiju. Jer, sve što se dešava u mozgu oslikava se na mrežnjači oka. 

Ako Herms uspešno završi svoje istraživanje, nastaće prava revolucija u dijagnostici opakog Alchajmera. 

Sprava za dijagnozu je visoka tek pola metra. Liči na mikroskop. Pod ovu napravu smešten je miš sa ogromnim sočivima na očima. Skener emituje plavu svetlost i skenira oči. Na monitoru se prikazuje sivkasta zakrivljena površina iz čije sredine kreću fine linije. To je slika mrežnjače oka ovog malog miša. 

"Ovde vidimo projekciju ćelija iz ganglija. Predivno…“ Herm ima jasnu viziju: pregledi mrežnjače će moći da otkriju same začetke alchajmerovog sindroma. To bi moglo da postane nešto sasvim normalno - kao što danas markerima rano može da se otkrije rak.

Skener pregleda mrežnjaču pacijenta i označava belančevinaste čvoriće. Oni su na monitoru prikazani drugačijom bojom i jasno vidljivi. Međutim, celo ovo istraživanje je trka sa vremenom. 

Profesor Herms je pod pritiskom: u Nemačkoj se broj pogođenih ovom bolešću povećava - samo u nekoliko narednih godina biće dva miliona novoobolelih. 

Uz to, i laboratorija, koja kompletno finansira istraživanja, daje Hermsu samo još godinu dana šanse. Do tada mora da ima konkretne rezultate. 

"To je velika nada. Ali morate znati da trenutno u svetu između 20 i 30 hiljada istraživača radi na istoj stvari: traže neki kamen temeljac na kojem će u budućnosti počivati dijagnostikovanje alchajmera. A samo nekoliko naučnika ima sreću da dođe do otkrića koja čine njihov rad uspešnim", objasnio je Herms.


Izvor:
Tanjug

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.