Пређи на главни садржај

Klasična muzika pojačava lučenje dopamina


Slušanje klasične muzike oslobađa neurotransmiter dopamin, hemikaliju ''zadovoljstva'' koja se oslobađa kada jedemo ili vodimo ljubav, objašnjavaju naučnici iz Kanade
Ova studija sprovedena je u Neurološkom institutu u Montrealu i Neuro bolnici na McGill Univerzitetu, a objavljena je 9. Januara u Časopisu Nature Neuroscience.
Pri sprovođenju studije, istraživači su počeli sa grupom od 217 ljudi, koji su bili izloženi muzici koja je izazivala ''jezu'' kod njih. Ova muzika je automatski , kod 8 ispitanika, izazvala promene na koži (ježenje), promenu disanja, ritma srca i temperature tela i to pri svakom slušanju , bez obzira na okruženje.
Ovih 8 ispitanika prešlo je na drugi deo testiranja, gde su slušali više od tri muzičke sesije, pri čemu su bili priključeni na PET(pozitron emisionu tomografiju) i FMR(funkcionalnu magnetnu rezonancu). Osim ovoga, ispitanike je na stolu čekao upitnik u kome su mogli da izraze svoja subjektivna zadovoljstva koje doživljavaju za vreme slušanja muzike.
Vodeći autor ove studije Valorie Salimpoor, sa Univerziteta McGill, program za psihologiju, izjavila je ''Veliki je izazov ispitivati ponašanje dopamina u ovako izazvanim uslovima. Muzika je jedinstvena iz razloga što možete izmeriti faze delovanja dopamina u realnom vremenu, prateći ga od osnovnog , neutralnog lučenja, do lučenja koje izaziva vrhunac zadovoljstva''.
Zajedno sa svojim kolegama, ova mlada naučnica otkrila je i ''funkcionalnu disocijaciju'' mozga, pri čemu se različiti delovi mozga aktiviraju u različitim fazama. Na primer, nastavci nervnig ćelija, aksoni(čine unutrašnju-belu masu mozga) su bili aktivniji pri iščekivanju muzike, dok je telo nervne ćelije(čine spoljašnju-sivu masu mozga), u kojoj se nalazi jedro, bilo više uključeno na samom vrhuncu reakcije na muziku.
Opšti zaključak ove studije je da se kao odgovor na klasičnu muziku javlja zadovoljstvo izazvano lučenjem dopamina.
''Dobijeni rezultati nam pomažu da shvatimo zašto je muzika tako važna u društvenom životu čoveka'', rekla je Salimpoor
Koautor ove studije, neurolog Dr Rebert Zatorre dodao je '' Ova istraživanja obezbeđuju neurohemijske dokaze da intenzivne emocionalne reakcije na muziku dovode do povezivanja šeme u mozgu''.
Takođe, Dr Robert dodaje da, koliko oni znaju , ovo je prva studija koja pokazuje kako apstraktni -neopipljivi pojmovi dovode do oslobađanja dopamina.
'' Apstraktni pojmovi su uglavnom kognitivne prirode i ova studija otvara put za dalje ispitivanje ovakvih neopipljivih pojmova, koje ljudi doživljavaju kao nagradu, iz vrlo kompleksnih, teško objašnjivih razloga''.




Izvor vesti: lekarinfo

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.